مارکتینگ اتومیشن و تاثیر آن بر کسب‌و‌کارها

مارکتینگ اتومیشن و تاثیر آن بر کسب‌وکارها

مارکتینگ اتومیشن به زبان ساده

چی؟! مرد حسابی! من الان دارم پیش خودم دودوتا چهارتا می‌کنم که یه امروز می‌شه فلافلم رو با دلستر بخورم یا دوباره طبق تنظیمات کارخونه عمل کنم و آب بنوشم! بعد تو بم پیام میدی بیا ویلا بخر! اونم تو شمال! صاحب این دیالوگ بلافاصله پیام رو حذف می‌کند و دوباره مشغول حساب‌کتاب فلافلی خودش می‌شود. حالا این‌ها چه ربطی به مارکتینگ اتومیشن داشت؟ ادامه مطلب را مطالعه کنید.

مارکتینگ اتومیشن چیست؟

مارکتینگ اتومیشن

 

تعجب نکنید! چنین پیام‌هایی در فضای دیجیتال به صورت انبوه و تصادفی بسیار رایج هستند. پیام‌هایی که نشان می‌دهند کسب-وکارها به هدف نزده‌اند. این‌گونه پیام‌ها نمایش یک اشتباه و نشانه یک ناآشنایی بزرگ هستند. باید پذیرفت که وقتی با جامعه بزرگی از افراد روبرو هستیم، آنالیز و شناخت را باید بر‌عهده ماشین قرار دهیم.

در دنیای دیجیتال نرم‌افزار‌های قدرتمندی وجود دارند که با سرعت مشتریان بالقوه را شناسایی می‌کنند، به سگمنت‌بندی آن‌ها اقدام می‌کنند، با آنالیز رفتار پیشین مشتریان به تولید محتوای مناسب یاری می‌رسانند و تاثیر زیادی بر سرعت‌عمل کسب‌وکارها می‌گذارند.

عملکرد این نرم‌افزارها به گونه‌ای بوده که اکنون %۷۴ بازاریابان دیجیتال معتقدند بزرگترین مشکل آن‌ها یعنی کمبود وقت با استفاده از این نرم‌افزارها حل‌ شده است. این ابزار مفید مارکتینگ خودکار (Marketing Automation) نام دارد. 

با مارکتینگ اتومیشن به هدف بزنید!

این اصلا یک شعار نیست. هدف نهایی هر کسب‌‌وکار درآمد بیشتر است. برای رسیدن به چنین هدفی باید ترافیک سایت خود را بالا ببرید، آن ترافیک را به سرنخ (Lead) تبدیل کنید و سرنخ‌ها را به مشتری تبدیل کنید. فرآیندی که مارکتینگ اتومیشن‌ در انجام آن بسیار تاثیرگذار است. تولید درآمد بسیار تحت‌تاثیر یافتن مشتریان بالقوه هست. ابزارهای مارکتینگ اتومیشن به سرعت می‌توانند با تشکیل یک قیف بازاریابی، سرنخ‌ها را به مشتریانی وفادار تبدیل کنند. 

تا اینجا، کاملا پی بردیم که مارکتینگ اتومیشن‌ به عنوان یک روش بازاریابی خودکار چه ابزارهای تاثیرگذاری در کسب‌وکارها دراختیار قرار می‌دهد. با این وجود، همان‌طور که می‌توانیم یک دستگاه اتومبیل لامبورگینی را ابزاری برای فروش هندوانه قرار دهیم؛ به همان صورت توانایی آن را داریم تا از مارکتینگ اتومیشن‌ در حد یک ابزار ارسال پیام‌ها و کمپین‌های اسپم استفاده کنیم.

بایدها و نبایدهای مارکتینگ اتومیشن

بایدها و نبایدهای اتومیشن مارکتینگ

شما تنها زمانی می‌توانید تاثیر قدرتمند مارکتینگ اتومیشن‌ را در کسب‌وکار خود ببینید که از این نرم‌افزار فوق پیچیده استفاده بهینه کنید. استفاده بهینه مستلزم پذیرش برخی باید‌ها و نباید‌ها است. باید‌ها و نباید‌هایی که همچون قوانین نانوشته‌ای مسیر تاثیرگذاری مارکتیگ اتومیشن‌ را بر کسب‌وکار شما هموار می‌کنند.

  1. انسان هنوز هم برتری‌های خاص خودش را نسبت به ماشین دارد. هر گاه خواستید با نرم‌افزار مارکتینگ اتوماتیک فرایندهای کسب‌وکار خود را اتوماتیک کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که شما همچنان نیازمند نیروی انسانی هستید. شما با سپردن فرایندهای کسب‌وکارتان به ابزار مارکتینگ اتومیشن‌ نباید رویه‌های قبلی خود را فراموش کنید. در رویه‌های پیشین از تلاشی هوشمندانه و البته خلاقانه برای درک نیاز مشتری بالقوه استفاده می‌کردید. خلاقیت همچنان نقطه برتری شما بر مارکتینگ اتومیشن‌ است.
  2. مارکتینگ اتومیشن را با استراتژی بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) تلفیق کنید. بازاریابی درونگرا یعنی تولید محتوای ارزشمندی که غیر‌مستقیم علایق و نیازهای مشتری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مارکتینگ اتومیشن‌ نیز در حقیقت ابزارهایی را ارائه می‌دهد که مخاطب و زمان مناسب را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد. پس محتوای ارزشمندی که در زمان مناسب و برای مخاطب مناسب  ارسال شود باعث تقویت رابطه و تعامل کاربران با کسب‌وکار می‌شود.
  3. هنگامی که از مارکتینگ اتومیشن‌ استفاده می‌کنید، نیازی به ارسال پیام‌های کلی و عمومی به تمام لیست‌ کاربران ندارید. پیام‌هایی که در نهایت بدون نتیجه پاک می‌شوند. یا به دلیل نامرتبط بودن با نیاز مخاطب به عنوان هرزنامه گزارش می‌شوند.
  4. وقتی مخاطب خود را شناختید برای او پیام مرتبط با علایقش را ارسال کنید. این یکی از مهم‌ترین خدماتی است که مارکتینگ اتومیش‌ برای کسب‌وکارها انجام می‌دهند. مارکتینگ اتومیشن‌ با آنالیز رفتار مخاطب درباره علایق و نیازهای او اعلان‌هایی به تیم فروش کسب‌وکار شما می‌دهد. زمانی که شما بر اساس آگاهی‌های پیشین، محتواهای مناسب دیگری برای آن مخاطب خاص ارسال کنید، قدم بزرگی در تبدیل آن مشتری به مشتری وفادار برداشته‌اید.
  5. در دنیای دیجیتال هیچ چیز خطرناک‌تر از این نیست که کسب‌وکارها مشتریان خود را از دست دهند. کسب‌وکارها گاهی با عرضه محصول یا خدماتی جدید و یا بستن قرادادی جدید، از مشتریان فعلی خود غافل می‌شوند. یعنی با تولید درآمد جدید ممکن است کسب‌وکارها مرتکب اشتباه بزرگی شوند. این در حالیست که با متمرکز کردن نرم‌افزارهای مارکتینگ اتومیشن روی مشتریان فعلی، به احتمال زیاد آن‌ها تمایل بیشتری بر خرید نشان می‌دهند.

شیوه اثربخشی ابزارهای اتومیشن چگونه است؟

کسب‌وکار شما با استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن تاثیرات بسیاری را در بخش‌های گوناگون مشاهده خواهد کرد. این ابزارها داده‌های فراوانی از مشتری در اختیار شما می‌گذارد. این داده‌ها کمک می‌کنند تا یک دید ۳۶۰ درجه از هر مشتری به دست آورید. به بیان دقیق‌تر فرایند اتوماسیون می‌تواند در همه بخش‌های زیر وارد شود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات