تفاوت AD/SSP/DSP EXCHANGE چیست و چگونه کار می کنند؟

تفاوت DSP و SSP و ADEXCHANGE

درک تبلیغات برنامه ریزی شده، در واقع درک فناوری هایی است که برای ایجاد این تبلیغات با هم ادغام می شوند: DSP, SSP, ad exchanges (مبادلات DSP، SSP و Ad) اجزای کلیدی تبلیغات برنامه ریزی شده و فناوری مهم در این رابطه هستند. تبلیغات برنامه ریزی شده تعداد بیشماری از کسب وکارها را قادر می سازند تا در پلتفرم های مختلف تبلیغ کنند. اگر در دنیای دیجییتال مارکتینگ فعالیت داشته باشید، احتمالاً اصطلاحاتی مانند مزایده آنی (Real-time Bidding)، سامانه های تبادل تبلیغات (ad exchange)، پلتفرم سمت تبلیغ دهنده Demand Side Platform(DSP) و پلتفرم سمت ناشران Supply Side Platform(SSP) را شنیده اید. اما آیا با این اصطلاحات دقیقاً آشنایی دارید و می دانید که تفاوت DSP, SSP و Ad چیست؟ در این مطلب قصد داریم تا به بررسی کامل این سه عنصر اصلی تبلیغات برنامه ریزی شده بپردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

مزایده آنی چیست؟

پیش از آنکه به بررسی تفاوت SSP، DSP و Ad Exchange بپردازیم، بهتر است ابتدا با مفهوم مزایده آنی آشنا شویم. مزایده آنی (Real-time Bidding) اساساً حراجی است که در آن نمایش های تبلیغاتی در معاملاتی که انجام آن چند میلی ثانیه طول می کشد، فروخته و خریداری می شود. اگرچه اصطلاحات «مزایده آنی» و «برنامه ریزی شده» اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما یکسان نیستند.

برنامه ریزی شده (Programmatic) یک فناوری است که فرآیند تصمیم گیری خرید رسانه را از طریق هدف قرار دادن مخاطبان خاص و جمعیت شناسی، به صورت خودکار انجام می دهد. به بیان دیگر، مزایده آنی خرید و فروش جایگاه های نمایش تبلیغات به صورت آنلاین و مزایده ای است.

در فرآیند خرید و فروش تبلیغات کلیکی و آنلاین، هر دو گروه تبلیغ دهندگان و ناشران تبلیغ ها حضور دارند و مزایده آنی در این میان یک فرآیند خودکار برای خرید و فروش جایگاه های تبلیغاتی با حفظ منافع هر دو گروه است.

سه عنصر اصلی در مزایده آنی

برای درک بهتر برنامه ریزی، باید با اصطلاحات زیر آشنا شویم و متوجه شویم که چگونه هر یک از این اجزا در چشم انداز برنامه ریزی قرار می گیرد:

 • پلتفرم سمت ناشران (SSP)
 • پلتفرم سمت تبلیغ دهنده (DSP)
 • پلتفرم تبادل تبلیغات

در ادامه با هر یک از این سه عنصر مهم و تفاوت میان آن ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

SSP چیست؟

ssp چیست

SSP یا پلتفرم سمت ناشران/تبلیغ کنندگان (که ممکن است این ناشران، توسعه دهندگان برنامه نیز باشند که فضای تبلیغاتی را تامین می کنند) کمک می کند تا از موجودی نمایش تبلیغات و برنامه های تبلیغاتی خود کسب درآمد کنند. این پلتفرم، ناشران را قادر می سازد تا موجودی تبلیغاتی خود را در اختیار سامانه های تبادل تبلیغات قرار دهند. همچنین تدابیر و قوانینی را برای به حداکثر رساندن بازده درآمد بر روی برداشت هایشان در همه منابع تقاضا تنظیم می کنند.

این قوانین شامل تنظیم حداقل میزان قیمت گذاری، قوانین برای تبلیغ کنندگان مجاز و دسته های پذیرفته شده، انواع تبلیغات و موارد دیگر است.

DSP چیست؟

پلتفرم سمت تبلیغ دهنده، همتای SSP در سمت تبلیغ کننده است. برندها (یا توسعه دهندگان برنامه که می خواهند برنامه های خود را تبلیغ کنند) می توانند از DSPها برای راه اندازی کمپین های خود استفاده کنند و شرایط خود را برای حداکثر قیمت پیشنهادی، سقف بودجه، پارامترهای مخاطب هدف و اهداف کمپین خود تعریف کنند.

DSPها با توجه به مقیاس موجودی آنها (تعیین شده بر اساس تعداد مشارکت آن ها) و همچنین با توجه به فناوری آن ها که برای اجرای خرید استفاده می شود (مدل های زیرساخت، مناقصه و بهینه سازی آنها) با هم متفاوت هستند.

DSPها توسط تبلیغ کنندگان برای خرید نمایش تبلیغات از سامانه های تبادل تبلیغاتی استفاده می شوند که تا حد امکان مقرون به صرفه هستند. در اینجاست که تفاوت DSP با SSP مشخص می شود. SSPها توسط ناشران برای انجام تبلیغات تبلیغ کنندگان با بیشترین سود استفاده می شوند.

 • مزایای استفاده از پلتفرم های سمت تبلیغ دهنده (DSP) به شرح زیر است:
 • یک رابط واحد برای راه اندازی، مدیریت و بهینه سازی همه کمپین های شما است.
 • امکان دسترسی به هزاران آگهی در یک زمان را می دهد.
 • قابلیت های زیادی برای هدف گیری مخاطب را دارد.
 • اطلاعات و آمارها را در زمان واقعی می دهد.
 • دسترسی به مهم ترین معیارها برای تجزیه و تحلیل عملکرد کمپین را فراهم می کند.
 • امکان بودجه بندی موثرتر را فراهم می کند.

Ad Exchange چیست؟

پلتفرم تبادل تبلیغات یا Ad Exchange سامانه ای است که به این دو روی سکه (SSP و DSP) اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. سامانه تبادل تبلیغات، یک پلتفرم خنثی و مستقل است که کل فرآیند خرید و فروش را از طریق مزایده آنی (RTB )امکان پذیر می کند.

تفاوت اصلی SSP، DSP و Ad Exchange

اکنون که هم تعریف و هم اصول کار DSP و SSP را می دانیم و دریافته ایم که این دو عنصر از طریق پلتفرم تبادل تبلیغات با هم کار می کنند، می توانیم آن ها را در این جدول با هم مقایسه کنیم و تفاوت های اصلی آن ها را ببینیم. در اینجا یک جدول مقایسه ای وجود دارد تا تضاد بین DSP و SSP را به صورت بصری ببینیم.

جدول

پلتفرم

پلتفرم سمت تقاضا (SSP)

پلتفرم سمت عرضه (DSP)

هدف اصلی

کمک به تبلیغ کنندگان در یافتن و خرید آگهی های مرتبط

کمک به ناشران در فروش و مدیریت موجودی تبلیغاتی خود

نقش در اکوسیستم برنامه ریزی شده

سمت “تقاضا” یا خرید

سمت “عرضه” یا فروش

عملکرد

تبلیغ کنندگان را با چندین SSP، پلتفرم های تبادل تبلیغات و شبکه ها به هم متصل می کند، به تبلیغ کنندگان اجازه می دهد تا نمایش هایی را با یک مخاطب هدف خاص خریداری کنند و تبلیغات دیجیتالی قابل تنظیم با پارامترهای خاص را نمایش دهند.

به طور خودکار موجودی را به چندین پلتفرم مانند DSP، آژانس تبلیغاتی و پلتفرم تبادل تبلیغاتی ارائه می دهد و بازار آنلاین، آن را با بهترین قیمت به فروش می رساند و به این ترتیب به بهینه سازی استراتژی کسب درآمد وب سایت و افزایش درآمد کمک می کند.

چگونه DSP, SSP و ad exchange با یکدیگر تعامل دارند؟

با توجه به تعریف هر یک از سه عنصر SSP، DSP و Ad Exchange، می توان متوجه تفاوت آن ها شد. در زیر یک تصویر ساده از روند مزایده آنی RTB آورده شده است تا بتوان به روند کار این سه عنصر پی برد.

روند مزایده آنی

اما این تصویر به دلایل متعددی می تواند بسیار پیچیده تر باشد:

 • یک توسعه دهنده برنامه می تواند هم ناشر تبلیغات و هم تبلیغ کننده باشد.
 • یک ناشر می تواند به چندین SSP متصل شود.
 • یک تبلیغ کننده می تواند به چندین DSP متصل شود.
 • یک DSP یا SSP را می توان به پلتفرم های تبلیغاتی متعددی متصل کرد.

جهت دریافت مشاوره در مورد DSP، SSP و Ad Exchange این فرم را تکمیل کنید.

و در پایان این که...

برای نتیجه گیری، می توان گفت که DSP و SSP دو طرف مقابل تبادل آگهی هستند که از طریق پلتفرم تبادل تبلیغات با هم ارتباط برقرار می کنند. تفاوت DSP، SSP و Ad Exchange در عملکردهای اصلی آنها است.

SSP به ناشران این امکان را می دهد که از ترافیک خود درآمد کسب کنند و بهترین قیمت را برای آن از طریق مزایده آنی یا سایر رقابت های حراج دریافت کنند. مزایده در زمان واقعی یا مزایده آنی باعث صرفه جویی در وقت ناشران می شود زیرا آگهی دهندگان مربوطه را به راحتی پیدا می کنند و معاملات را در چند صدم ثانیه انجام می دهند.

در مقابل، DSP پلتفرم سمت تقاضا است که به تبلیغ کنندگان کمک می کند تا محل مناسب برای انتشار تبلیغات آنلاین خود را خریداری کنند و کمپین های تبلیغاتی خود را مدیریت کنند.

این دو سمت عرضه و تقاضا به کمک Ad Exchange یا پلتفرم تبادل تبلیغات با هم ارتباط برقرار می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات دیگر دارت