کامل ترین آموزش تدوین استراتژی محتوا + مراحل استراتژی محتوا

راهنمای نوشتن استراتژی محتوا

اگر در دنیای دیجیتال مارکتینگ حضور دارید، احتمالاً تا به حال واژه “استراتژی محتوا” (Content Strategy) را شنیده‌اید. طراحی استراتژی محتوا فرآیند مستمر تبدیل اهداف تجاری به طرحی است که از محتوای متنی، تصویری، صوتی و ویدیویی به عنوان ابزار اصلی دستیابی به آن اهداف استفاده می‌کند. در واقع، برنامه ریزی و استراتژی محتوا نقشه راه رسیدن به اهداف تجاری برند است. اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالاً در حال حاضر با محتوا در تجارت خود درگیر شده‌اید و دوست دارید بدانید که نحوه نوشتن استراتژی محتوا چگونه است. در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که استراتژی محتوا چیست، چرا کسب و کار شما به برنامه ریزی تولید محتوا نیاز دارد و چه مراحلی را برای نوشتن استراتژی و نقشه راه تولید محتوا خود باید دنبال کنید. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

استراتژی محتوا چیست؟

تدوی

استراتژی محتوا، برنامه و زمان‌بندی است که در آن از محتوا (صوتی، تصویری و یا نوشتاری) برای دستیابی به اهداف تجاری خود استفاده می‌شود. یک استراتژی محتوای موفق، مخاطبان هدف یک برند را در هر مرحله از قیف جذب می‌کند و حتی پس از خرید نیز آنها را درگیر می‌کند.

اهداف کسب و کار شامل افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) است. برای رسیدن به این هدف، نیاز است تا یک استراتژی محتوا مبتنی بر SEO بنویسید که برای افزایش بازدید از وب سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) و افزایش ترافیک به سمت محصولات یا خدمات خود موثر باشد.

صاحبان کسب و کارهای جدید و استارتاپی معمولاً تصور می‌کنند که داشتن استراتژی محتوا، خوب است، ولی ضروری نیست. اما نکته مهم این است که نوشتن استراتژی محتوا و تولید محتوا با کیفیت بالا می‌تواند در ایجاد اعتماد مخاطبان جدید و موفقیت در طولانی مدت بسیار ارزشمند باشد.

در اصل، استراتژی محتوای خوب، پایه و اساس مراحل جذب مشتری به برند شما و رضایت او در زمان سفر خریدار است که در چارچوب بازاریابی درونگرا قرار دارد. مدیران محتوا و دیجیتال مارکتینگ می‌توانند با استفاده از یک استراتژی مناسب محتوا، علاوه بر جذب مشتریان بالقوه برای برند خود، فروش بیشتر و رضایت مشتری را نیز به دست آورند.

علاوه بر این، با توجه به این که ۷۰ درصد از بازاریابان به طور فعال در بازاریابی محتوا سرمایه‌گذاری می‌کنند، بسیار مهم است که یک استراتژی محتوای خوب برای رقابت پرقدرت در صنعت خود ایجاد کنید. اما اهمیت استراتژی محتوا چیست؟ چطور برای تولید محتوا برنامه ریزی کنیم تا بهترین نتیجه را دریافت کنیم؟ در ادامه به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

چرا مارکترها نیاز به نوشتن استراتژی بازاریابی محتوا دارند؟

بازاریابی محتوا به کسب و کارها کمک می‌کند تا بتوانند برای منابع قابل اعتماد و مقرون‌به‌صرفه‌ی ترافیک وب سایت و لیدهای جدید برنامه‌ریزی کنند.

منبع قابل اعتماد ترافیک و لیدهای محتوایی به برند شما این انعطاف‌پذیری را می‌دهند تا با سایر تاکتیک‌های بازاریابی کسب درآمد کنید، مانند اسپانسری محتوایی، تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و پخش محتوای سایر برندها.

به علاوه، محتوای شما نه تنها به جذب لید جدید کمک می‌کند، بلکه به مشتریان بالقوه شما در مورد برندتان آگاهی می‌دهد و سهم ذهنی و قلبی آن‌ها را دریافت می‌کند.

سوالاتی که پیش از نوشتن استراتژی محتوا باید مطرح کنید

برای تدوین یک استراتژی خوب محتوا، ابتدا این سوالات را مطرح کنید و طبق پاسخ آن محتوای متنی، ویدیویی، تصویری یا صوتی خود را تعیین کنید.

۱. چه کسی محتوای شما را قرار است ببیند یا بخواند؟

مخاطب هدف محتوای شما چه کسانی هستند؟ برای چند مخاطب محتوا تولید می‌کنید؟ آیا مخاطبتان بزرگسال است یا خردسال؟ زن است یا مرد؟ چه قشری از جامعه قرار است با محتوای شما ارتباط برقرار کند؟ پاسخ به تمامی سوالات کمک می‌کند تا با یک استراتژی بازاریابی محتوایی خوب، محتوای مناسب و جذابی برای مخاطب تهیه کنیم.

همانطور که کسب و کار شما ممکن است بیش از یک نوع مشتری داشته باشد، استراتژی محتوای شما هم باید بیش از یک نوع کاربر را دربربگیرد. گر مخاطبانتان هم مرد هستند و هم زن و در رده‌های سنی مختلف قرار دارند، استراتژی محتوا را باید به گونه‌ای طراحی کنید که تمامی این مخاطبان را شامل شود.

استفاده از انواع محتوا و کانال‌های ارتباطی به شما کمک می‌کند محتوایی را ارائه دهید که برای تمامی مخاطبان هدف طراحی شده است.

۲. قرار است چه مشکلی را برای مخاطبان خود حل کنید؟

در حالت ایده‌آل، محصول یا خدمات شما مشکلی را حل می‌کنند که می‌دانید مخاطبان شما به دنبال آن هستند. با تسلط بر مدل های تدوین استراتژی محتوایی، شما می‌توانید انتخاب کنید که چگونه این ویژگی محصول یا سرویس را بیشتر مورد توجه قرار دهید تا مخاطب هدف خود را بیابید. حتی می‌توانید محتوا را به گونه‌ای طراحی کنید که نحوه رفع مشکل را با خدمات یا محصول خود به مخاطب آموزش دهید.

یک استراتژی محتوای درست و کاربردی باید از ۲ دسته از مخاطبان محصول یا خدمات برند پشتیبانی کند:

 • افرادی که هنوز با مشکل خود دست‌وپنجه نرم می‌کنند و به دنبال محصول یا خدماتی برای رفع مشکل خود هستند.
 • افرادی که قبلاً از محصول یا خدمات برند استفاده کرده‌اند و نیاز به ریتارگتینگ دارند.

شما باید به عنوان مدیر محتوا یا دیجیتال مارکتر راه حل(هایی) را که ارائه می‌کنید و نسبت به رقبا نقطه قوت شما محسوب می‌شود، با استراتژی محتوای مناسب تبلیغ و تقویت کنید تا اعتبار خود را نزد مخاطبان هدف بسازید.

۳. چه چیزی برند شما را منحصر به فرد می‌کند؟

رقبای شما احتمالاً محصولی مشابه محصول شما دارند؛ در نتیجه مشتریان بالقوه باید بدانند که چه چیزی محصول شما را نسبت به آن‌ها برتری می‌دهد یا متفاوت می‌کند. در واقع مخاطب باید بداند که چرا باید از بین برند شما و رقیبتان، شما را انتخاب کند.
شاید برتری شما نسبت به رقیب، قدمت برندتان، صدای برند منحصر‌به‌فردتان، طراحی ارگونومیک و جذاب محصولاتتان یا سایر ویژگی‌ها باشد. در نتیجه باید این برتری‌ها را به مخاطب گوشزد کنید.

برای این که اثبات کنید چرا محصول یا خدمات شما ارزش خرید دارد، باید به مشتری ثابت کنید که برند شما ارزش دیده شدن و شنیده شدن را دارد. به همین منظور باید محتوای خود را به گونه‌ای طراحی کنید که این ارزشمند بودن را به مخاطب القا کند.

۴. روی چه قالب‌های محتوایی تمرکز خواهید داشت؟

منظور از قالب محتوایی، متن، ویدیو، تصویر یا صدا است. برای اینکه متوجه شوید که کدام قالب محتوایی را برای استراتژی محتوای خود انتخاب کنید، باید مخاطبانتان را ارزیابی کنید و ببینید که بیشترین مخاطبتان در کجاست.

برای مثال، در چند سال اخیر محتوای ویدیویی یوتیوب محبوبیت زیادی در بین مخاطبان پیدا کرده است و همین امر ممکن است شما را وسوسه کند که به سراغ تولید ویدیو برای یوتیوب بروید. اما قبل از این کار، بررسی کنید که آیا مخاطبان شما در این پلتفرم حضور دارند یا خیر. اگر مشتریان بالقوه شما از یوتیوب استفاده نکنند، با تولید ویدیو وقت خود را برای تولید محتوایی تلف می‌کنید که به مخاطب نمی‌رسد و توجه آنها را جلب نمی‌کند؛ در نتیجه سرمایه‌یتان نیز به هدر می‌رود.

وقتی بهترین فرمت تولید محتوا را شناسایی کردید، منابعتان را برای بودجه‌بندی ارزیابی کنید و طبق آن استراتژی محتوای خود را بنویسید.

۵. محتوای خود را در چه کانال‌هایی منتشر خواهید کرد؟

همانطور که قالب‌های محتوایی مختلفی در اختیار دارید، کانال‌های انتشار محتواها نیز متنوع هستند؛ از وب سایت سازمانی شما گرفته تا رسانه‌های اجتماعی، همگی کانال‌های ارتباطی شما با مخاطبان است.

در اینجا نیز وجود مخاطب و ترجیح او درانتخاب کانال محتوایی اهمیت دارد. اگر مخاطبان شما محتوای ویدیویی طولانی را ترجیح می‌دهند، می‌توانید محتوای خود را در یوتیوب منتشر کنید. اگر مخاطبان جوان‌تری دارید که دوست دارند محتوای کوتاه و سریع را ببینند، استراتژی محتوای خود را بر اساس پلتفرم‌های تیک‌تاک و اینستاگرام بچینید.

۶. چگونه تولید و انتشار محتوا را مدیریت خواهید کرد؟

در نگاه اول مدیریت محتوا و تولید و انتشار آن کار سخت و دلهره‌آوری باشد. اما برای آسان شدن مدیریت محتوا و نوشتن یک استراتژی محتوای خوب، کافی است قبل از اجرای محتوا، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 • چه کسی از اعضای تیم چه چیزی را ایجاد می‌کند.
 • جایی که محتوا قرار است منتشر شود.
 • وقتی محتوای تولید شده قرار است پخش زنده شود.

در یک تیم کوچک، توجه به این سه نکته آسان است زیرا ممکن است فقط مدیر محتوا یا دیجیتال مارکتینگ تنها فرد تصمیم‌گیرنده برای استراتژی محتوا باشد. اما در آژانس دیجیتال مارکتینگ بزرگ که با چندین تیم محتوا همکاری دارند، مسئله مدیریت محتوا و نوشتن یک استراتژی خوب نیاز به فرآیندی پیچیده‌تر و تفکر تیمی دارد.

نوشتن استراتژی محتوا و مدیریت انتشار آن در زمان مناسب و پلتفرم‌های پرمخاطب از درهم ریختگی جلوگیری می کند.
برای تدوین استراتژی محتوا و نوشتن تقویم محتوایی مناسب، پیام شرکت خود و اهداف آن را در نظر بگیرید و سپس با توجه به مخاطبانتان و سلیقه آن‌ها بهترین روش تبلیغات محتوایی را انتخاب کنید.

نحوه نوشتن استراتژی محتوا و تعیین چارچوب آن

نحوه تهیه استراتژی محتوا

برای طراحی یک استراتژی محتوای خوب و صحیح لازم است با مراحل استراتژی محتوا آشنا باشید. از همین رو باید موارد زیر را دنبال کنید.

۱. هدف برند خود را از کانتنت مارکتینگ مشخص کنید

هدف شما از تدوین برنامه بازاریابی محتوا چیست؟ چرا می‌خواهید محتوا تولید کنید و یک استراتژی بازاریابی محتوا ایجاد کنید؟

قبل از شروع برنامه‌ریزی، اهداف برند خود را بشناسید و ببینید که قرار است به چه چیزی دست یابید، در این صورت زمان خواهید داشت تا بهترین استراتژی را تدوین کنید و یک تقویم محتوایی خوب بچینید.

۲. پرسونا و شخصیت مخاطبان را بررسی کنید

برای توسعه یک برنامه محتوایی موفق و تعیین استراتژی حرفه‌ای محتوا، باید به وضوح مخاطبان هدف محتوای خود را تعریف کنید؛ مخاطبان هدف در اصطلاح دیجیتال مارکتینگ به عنوان پرسونا یا شخصیت خریدار شناخته می‌شود.

این امر به ویژه برای کسانی که تازه شروع به کار کرده‌اند یا تازه وارد بازاریابی شده اند بسیار مهم است. با شناخت مخاطبان هدف خود، می‌توانید محتوای مرتبط‌‌تر و ارزشمندتری تولید کنید که باعث می‌شود مخاطبان آن‌ را بخوانند و به مشتری تبدیل شوند.

اگر بازاریاب با تجربه هستید هم ممکن است بعد از مدتی هدف شما تغییر کرده باشد. آیا می خواهید گروه جدیدی از افراد را هدف قرار دهید یا بازار هدف فعلی خود را گسترش دهید؟ می‌خواهید همان مخاطبان هدف را حفظ کنید؟ بررسی مجدد پارامترهای پرسونا با انجام تحقیقات بازار در هر سال به رشد مخاطبان شما کمک بسزایی می‌کند.

۳. ممیزی محتوا را پیاده‌سازی کنید

اکثر برندها در ابتدا کار خود را با نگارش پست‌های وبلاگ و انتشار آن‌ها شروع می کنند. اگر می‌خواهید در قالب‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید یک ممیزی محتوا برای ارزیابی محتوای پربازده و محتوای کم‌بازده خود انجام دهید. به طور خلاصه، ممیزی محتوا به فرآیند تدوین، سازماندهی و تجزیه و تحلیل تمام پست‌های وبلاگ گفته می‌شود؛ طی این فرآیند متوجه می‌شوید که آیا محتوای قدیمی شما به ادغام، حذف و یا به روزرسانی نیاز دارد یا خیر.

اگر مدتی است که در این کسب و کار حضور دارید و فعالیت می‌کنید، باید تلاش‌های بازاریابی محتوای خود و نتایج حاصل از آن را در سال‌های گذشته مرور کنید. به کمک این ارزیابی‌ها می‌توانید نقاط ضعف و قوت محتوای خود را بشناسید و دریابید که در آینده چه کارهای متفاوتی می‌توانید انجام دهید و چه اهداف جدیدی تعیین کنید. اکنون زمان بسیار خوبی است تا اهداف تیم خود را با بقیه اهداف سازمان خود هماهنگ کنید.

در هر مرحله‌ای که هستید، ممیزی محتوا به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید چه چیزی در بین مخاطبان شما طنین‌انداز ‌شود و چه محتوایی را بیشتر ببینند، شکاف‌ها را در دسته‌های موضوعی خودشان شناسایی کنید و با طوفان فکری ایده‌های محتوایی گذشته را تازه و جدید کنید.

۴. یک سیستم مدیریت محتوای خوب انتخاب کنید

بخش‌های حیاتی و مهم مدیریت محتوا شامل تولید محتوا، انتشار محتوا و تجزیه و تحلیل محتوا است. با استفاده از یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) می‌توانید محتوای خود را به روشی آسان و پایدار ایجاد، مدیریت و پیگیری کنید.

یکی از CMSهای محبوب در حال حاضر، سیستم مدیریت محتوای وردپرس است که می‌توانید به کمک آن محتواهای خود را منتشر و مدیریت کنید.

۵. تعیین کنید که چه نوع محتوایی را می خواهید تولید کنید

با توجه به سلیقه مخاطب و اهدافتان، گزینه‌های مختلفی برای تولید محتوا وجود دارد که عبارتند از:

 • پست‌های وبلاگ
 • کتاب‌های الکترونیکی
 • مطالعات موردی
 • اینفوگرافیک
 • محتوای ویدیویی
 • محتوای تصویری
 • پادکست

برای تدوین استراتژی محتوا، با توجه به هدفتان، باید نوع محتوا را مشخص کنید و سپس به سراغ کانالی بروید که برای انتشار محتوایتان مناسب است و مخاطبان بیشتری در آن وجود دارد.

۶. اتاق فکر و طوفان فکری بر پا کنید

جلسات تولید محتوا و هم‌فکری با تمام افراد تولیدکننده محتوای متنی، تصویری و ویدیویی کمک می‌کند تا با توجه به اهداف سازمان و برند، ایده‌های جدید و جذاب خلق کنید. اعضای تیم به کمک نقشه راه مدیر مارکتینگ می‌توانند به خلق ایده‌های جذاب بپردازند.

۷. محتوای خود را در قیف بازاریاب ترسیم کنید

ابتدا، سفر مشتری خود را در مراحل آگاهی از برند، توجه، خرید، استفاده و حمایت ترسیم کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نیازهای متفاوت مشتریان خود را در قسمت‌های مختلف قیف بازاریابی شناسایی کنید و مشخص کنید که چه محتوایی برای هر یک از این نیازها ارائه شود.

جهت دریافت مشاوره در مورد تدوین استراتژی محتوا، این فرم را تکمیل کنید.

و در پایان این که...

داشتن استراتژی محتوا کمک می‌کند تا محتوایی که تولید می‌کنید، در جذب مخاطب و تبدیل شدن او به مشتری موفق عمل کند. در این مطلب به بررسی نحوه نوشتن استراتژی محتوا پرداختیم و با نکات مهم آن آشنا شدیم. امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد تا به کمک تعیین استراتژی و نقشه راه محتوا، تولید محتوایی موفق داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات دیگر دارت