مزایای طلایی مارکتینگ اتومیشن چیست؟ | اتوماسیون بازاریابی ۲۰۲۲

اتومیشن مارکتینگ

آیا تا به حال در مورد مارکتینگ اتومیشن یا اتوماسیون بازاریابی چیزی شنیده اید؟ شاید برای شما اصطلاحی جدید به نظر برسد. در این بلاگ همراه شما هستیم تا به بررسی مزایای مارکتینگ اتومیشن و اهمیت اتوماسیون بازاریابی برای تمامی کسب و کارها بپردازیم. برای اینکه با اهمیت مارکتینگ اتومیشن در کسب و کار خود آشنا شوید در ادامه با دارت همراه باشید.

مارکتینگ اتومیشن

 وقتی صحبت از  انجام همزمان چندیدن  کار می‌شود، اتوماسیون بازاریابی  وارد میدان می‌شود،  همانطور که ویکی‌پدیا تعریف می‌کند:

« مارکتینگ اتومیشن یا اتوماسیون بازاریابی فرآیندی است که از طریق پلتفرم‌ها یا برنامه‌های نرم‌افزاری مختلف، می‌توان مراحل مختلف بازاریابی را که نهایی کردن فروش یک محصول یا خدمات یک شرکت خاص را تشکیل می دهد، خودکار کنید. »

بد نیست مثالی را مرور کنیم. فرض کنید شما مشتری یکی از اپلیکیشن‌های تاکسی اینترنتی هستید. در حالت عادی ممکن است یک کد تخفیف ثابت توسط صاحبان کسب‌وکار برای شما ارسال شود، اما اگر پای مارکتینگ اتومیشن وسط باشد رفتارهایی که  در اپلیکیشن دارید و تاریخچه سفرهای شما توسط سیستم، ذخیره‌سازی و تحلیل می‌شود و احتمالا صاحبان کسب‌وکار می‌توانند در مسیرهایی که بیشترین سفر را داشته‌اید تخفیف مناسب‌تری را برای شما در نظر بگیرند. البته این فقط یکی از سناریوهای محتمل است و حالت‌های بسیار بیشتری ممکن است پیش آید که کسب‌وکارها می‌توانند براساس نیاز، این سناریوها را تنظیم کنند.

مارکتینگ اتومیشن چگونه کار میکند؟

نحوه کار اتومیشن

ابزارهای اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می کند تا کل فرآیند بازاریابی را با خودکارسازی کارهای تکراری ساده کنید. اقدامات به طور خودکار در زمان هایی انجام می شود که بیشترین تأثیر را دارند. این شانس کسب و کار شما را افزایش می دهد که سرنخ های جدید ایجاد کند، فروش داشته باشد، و بازده بازاریابی شما را افزایش دهد – همه اینها در حالی که تیم بازاریابی شما را آزاد می کند تا روی کارهای دیگر تمرکز کند.

اتوماسیون بازاریابی بیشتر بر سه بخش زیر تمرکز دارد:

شخصی سازی و بازاریابی ایمیلی هدفمند

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی داده های مشتری را در اختیار شما قرار می دهد که به شما امکان می دهد هر مشتری را بر اساس اینکه چه کسی هستند و چگونه با شرکت شما ارتباط برقرار می کند، محتوای مرتبط با آنها را هدف قرار دهید. این تضمین می‌کند که برای هر سرنخ همیشه محتوایی ارسال می‌شود که به آن‌ها کمک می‌کند بر موانع خاص خود برای خرید غلبه کنند

شناسایی سرنخ های قوی

نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی به تیم‌های بازاریابی اجازه می‌دهد بر اساس احتمال خرید محصول شما، امتیاز کسب کنند. شما برای هر اقدامی که یک سرنخ انجام می‌دهد امتیاز تعیین می‌کنید و وقتی سرنخ به مجموع امتیاز از پیش تعریف‌شده رسید، امتیاز را برای پیگیری به تیم فروش خود می‌سپارید.

برای مثال، اگر یک سرنخ تمام ایمیل‌های شما را باز کرده باشد، در یک وبینار ثبت‌نام کرده باشد و از صفحه قیمت‌گذاری وب‌سایت شما بازدید کرده باشد، این یک سرنخ گرم است.

در دنیای دیجیتال نرم‌افزار‌های قدرتمندی وجود دارند که با سرعت مشتریان بالقوه را شناسایی می‌کنند، به سگمنت‌بندی آن‌ها اقدام می‌کنند، با آنالیز رفتار پیشین مشتریان به تولید محتوای مناسب یاری می‌رسانند و تاثیر زیادی بر سرعت‌عمل کسب‌وکارها می‌گذارند.

عملکرد این نرم‌افزارها به گونه‌ای بوده که اکنون %۷۴ بازاریابان دیجیتال معتقدند بزرگ‌ترین مشکل آن‌ها، یعنی کمبود وقت، با استفاده از این نرم‌افزارها حل‌ شده است. این ابزار مفید، مارکتینگ خودکار (Marketing Automation) نام دارد. 

تقسیم‌بندی پایگاه مشتری خود

پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کنند پایگاه مشتریان خود را تقسیم‌بندی کنید و به شما این امکان را می‌دهند که گروه‌های مختلف را با مرتبط‌ترین استراتژی بازاریابی هدف قرار دهید. با تقسیم بندی مشتریان بر اساس موقعیت مکانی، صفحاتی که بازدید می کنند، یا ترجیحات خرید آنها، می توانید تجربه مشتری بهتر و روابط قوی تری با مشتری ایجاد کنید.

برای مثال، یک شرکت حسابداری که خدماتی را در زمینه مالیات، حساب‌های پایان سال و حقوق و دستمزد ارائه می‌کند، می‌تواند سرنخ‌های خود را بر اساس صفحات وب‌سایت خود که منجر به بازدید می‌شود، تقسیم‌بندی کند. اگر زمان زیادی را در صفحه حقوق و دستمزد می گذرانند، آنها را با موثرترین استراتژی برای افراد علاقه مند به حقوق و دستمزد هدف قرار دهید.

 
 

مزایای اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی به طرق مختلف  در بخش های بازاریابی  موثر  است . در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

تولید سرنخ قوی تر

پلتفرم‌های  مارکتینگ اتومیشن به شما کمک می‌کنند تا سرنخ‌های قوی‌تری ایجاد کنید و مدیریت سرنخ خود را از دو طریق بهبود بخشید. ابتدا، با استفاده از تکنیک‌های امتیازدهی به سرنخ، می‌توانید به راحتی سرنخ‌های گرم را از سرد تشخیص دهید و فقط سرنخ‌های واجد شرایط را برای تیم فروش خود ارسال کنید.

دوم، تکنیک‌های ردیابی سرنخ تصویر کامل‌تری از آنچه رهبر شما می‌خواهد و چالش‌هایی که باید بر آن‌ها غلبه کنند در اختیار شما قرار می‌دهد. وقتی تیم فروش سرنخ دریافت می‌کند، می‌داند سرنخ از کجاست، محتوایی که دانلود کرده‌اند و ایمیل‌هایی که با آن‌ها تعامل داشته‌اند.

زمان بندی بهتر برای فروش

زمان بندی در فروش بسیار مهم است. اگر فرآیندها را خودکار نکنید، می توانید لحظاتی را که در چرخه فروش مهم هستند از دست بدهید.

بهینه سازی قیف فروش

مارکتینگ اتومیشن تضمین می کند که موثرترین گام در هر مرحله از قیف بازاریابی برداشته می شود. تیم شما می‌تواند از داده‌های تراکنش‌های گذشته استفاده کند تا ببیند مشتریان بالقوه چگونه قبل از فروش با شرکت شما تعامل دارند و محتوای مناسب را در زمان مناسب برای آنها ارسال کند. آنها می توانند از این اطلاعات برای ایجاد فرآیندهای موثرتر و افزایش فروش استفاده کنند.

چگونه با اتوماسیون بازاریابی موفق می شوید؟

موفقیت کسب و کار با مارکتینگ اتومیشن

کسب‌وکار شما با استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن تاثیرات بسیاری را در بخش‌های گوناگون مشاهده خواهد کرد. این ابزارها داده‌های فراوانی از مشتری در اختیار شما می‌گذارد. این داده‌ها کمک می‌کنند تا یک دید ۳۶۰ درجه از هر مشتری به دست آورید.

فرآیند فروش خود را بشناسید

نحوه استفاده از اتوماسیون بازاریابی به فرآیند فروش شما بستگی دارد. شرکت‌هایی که چرخه فروش طولانی با تعاملات متعدد دارند، عموماً بیشترین سود را از اتوماسیون بازاریابی می‌برند، زیرا می‌توانند هر بخش از فرآیند پیچیده فروش را خودکار کنند. اگرچه، می تواند با چرخه های فروش کوتاه تر نیز کار کند. به عنوان مثال، ارسال ایمیل یادآوری به مشتریان هنگامی که کالاها را بدون بررسی در سبد خود می‌گذارند. نکته مهم این است که شما درک کنید که چگونه فرآیند فروش شما افراد را از سرنخ شدن به مشتریان سوق می دهد.

مشتریان خود را بشناسید

اتوماسیون بازاریابی حول محور تنظیم قیف بازاریابی شما بر اساس نحوه تعامل مشتریان با شرکت شما می چرخد. برای انجام موثر این کار، باید درک خوبی از اینکه مشتریان شما چه کسانی هستند و از کسب و کار شما چه می خواهند و چه نقاط تماسی با محصول یا خدمات شما دارند، دارید.

یک استراتژی تعریف شده داشته باشید

شرکت هایی که با اتوماسیون بازاریابی موفق می شوند، مراحلی را که مشتریان می خواهند در هر مرحله از قیف بردارند، می دانند و می توانند مشتریان را به این مراحل هدایت کنند. قبل از اجرای استراتژی اتوماسیون بازاریابی خود، مطمئن شوید که می دانید مشتریان چه می خواهند.

با مشتریانتان تعامل ایجاد کنید

اتوماسیون بازاریابی مستلزم داشتن موادی است که مشتریان شما می توانند با آنها تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، پست های وبلاگ، ویدیوها و کتاب های الکترونیکی. اگر قبلاً این ماده را دارید، می توانید از آن در تلاش های اتوماسیون بازاریابی خود استفاده کنید. اگر نه، ابتدا باید مقداری محتوا ایجاد کنید.

استراتژی خود را آزمایش کنید

هنگامی که استراتژی بازاریابی خود را اجرا می کنید، کارتان تمام نشده است. اکنون باید استراتژی خود را تجزیه و تحلیل و آزمایش کنید تا مطمئن شوید که هر بخش از آن در سطح بهینه کار می کند. از داده‌های معیارهایی مانند نرخ کلیک، تبدیل‌ها، زمان در صفحه و نرخ باز کردن استفاده کنید تا سیاهچاله‌هایی را کشف کنید که در آن‌ها مشتریان بیشتری از آنچه باید از دست می‌دهید. از تست A/B برای کشف روش های موثرتر استفاده کنید.

با مارکتینگ اتومیشن به هدف بزنید!

این اصلا یک شعار نیست. هدف نهایی هر کسب‌‌وکار درآمد بیشتر است. برای رسیدن به چنین هدفی باید ترافیک سایت خود را بالا ببرید، آن ترافیک را به سرنخ (Lead) تبدیل کنید و سرنخ‌ها را به مشتری تبدیل کنید. فرآیندی که مارکتینگ اتومیشن‌ در انجام آن بسیار تاثیرگذار است. تولید درآمد بسیار تحت‌تاثیر یافتن مشتریان بالقوه هست. ابزارهای مارکتینگ اتومیشن به سرعت می‌توانند با تشکیل یک قیف بازاریابی، سرنخ‌ها را به مشتریانی وفادار تبدیل کنند.

تا اینجا، کاملا پی بردیم که مارکتینگ اتومیشن‌ به عنوان یک روش بازاریابی خودکار چه ابزارهای تاثیرگذاری در کسب‌وکارها دراختیار قرار می‌دهد. با این وجود، همان‌طور که می‌توانیم یک دستگاه اتومبیل لامبورگینی را ابزاری برای فروش هندوانه قرار دهیم؛ به همان صورت توانایی آن را داریم تا از مارکتینگ اتومیشن‌ در حد یک ابزار ارسال پیام‌ها و کمپین‌های اسپم استفاده کنیم.

چگونه با اتوماسیون بازاریابی موفق می شوید؟

سال‌ها است که تقویت هوش مصنوعی در حوزه های مختلف انجام می‌شود تا بتواند بهتر از انسان تصمیم بگیرد و کارها را انجام دهد. مارکتینگ اتومیشن هم از این مسئله مستثنی نیست. با استفاده از این ابزار هوشمند، خیلی وقت‌ها تشخیص اینکه چه پیامی برای چه گروهی ارسال شود، توسط ماشین گرفته می‌شود و این یعنی ماشین در شرایطی می‌تواند جای انسان کار کند.

هوش مصنوعی د ر مارکتینگ اتومیشن، سناریوهای متفاوت و رفتار کاربران را بررسی کرده و براساس آن‌ها پیام مناسب و متناسب با هر گروه کاربری را ارسال می‌کند.

به عنوان مثال هوش مصنوعی، مشخص می کند مخاطب امکان استفاده از شرایط تخفیف را دارد یا خیر. سپس به تصمیم خود ،یک فرم نظرسنجی از پیش تعریف شده را به مخاطب نمایش داده و رتبه و اعتباری برای مشتری تعیین می‌کند. به این ترتیب صاحبان کسب‌وکار می‌توانند بدون دغدغه و هوشمندانه کمپین‌های مارکتینگ خود را مدیریت کنند.

مارکتینگ هوش مصنوعی یا همان مارکتینگ اتومیشن با استفاده از هوش ماشینی، برای تمامی مخاطبان سایت یا اپلیکیشن نقشه راه(Journey) تعریف می‌کند.

مارکتینگ اتومیشن، با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل رفتار کاربران مسیرهای کاربران جدید را پیش‌بینی کرده و مانند یک راهنمای سفر آنها را در سایت یا اپلیکیشن هدایت می‌کند. مخاطبان همواره این حس را دارند که به آنها اهمیت داده می‌شود که مسیری مشخص دارند. کارشناسان ما در آژانس بازاریابی دیجیتال دارت، در مسیر پیاده سازی مارکتینگ اتومیشن، همواره در کنار شما فعالانه حضور خواهند داشت.

تغییر یا حذف یا ایجاد شغل‌ با حضور مارکتینگ اتومیشن

در حوزه مارکتینگ اتومیشن نقش‌های خاصی مثل بررسی و رصد مخاطب هدف و دسته‌بندی دستی آن ممکن است به زودی حذف شود. چرا که شناسایی و دسته‌بندی مخاطبان هدف با استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن هم ساده‌تر و هم به‌ صرفه‌تر است. اما با حذف این مشاغل افراد چه کاری را می‌توانند انتخاب کنند؟ تا به امروز هر چه‌قدر سیستم‌ها و ربات‌ها پیشرفت کرده‌اند، باز هم برای مدیریت دقیق نیاز به هوش انسانی دارند. سیستم‌های مارکتینگ اتومیشن نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

فرض کنید یک کسب‌وکار بزرگ هستید و در هر سن و سالی مخاطب و مشتری دارید. اگر بخواهید مشتریان خود را به روش سنتی دسته‌بندی کنید، به‌ احتمال‌ زیاد از افرادی برای این کار استفاده می‌کنید. اما با استفاده از مارکتینگ اتومیشن نیازی به این نیروها ندارید. سیستم به صورت خودکار برای شما دسته‌بندی‌ مخاطبان را براساس پارامترهای متنوع انجام می‌دهد.

دیدگاه دارت به مارکتینگ اتومیشن

نگاه دارت به مارکتینگ اتومیشن

در شش سال فعالیت دارت، کارشناسان ما تجربه انجام کارهای متنوعی را داشته‌اند. بسیاری از خدماتی که امروز به عنوان خدمات سیستمی یا اتوماتیک در دارت به مشتریان عرضه می‌شود روز و روزگاری به صورت دستی انجام می‌شدند. اما باید قبول کنیم که میزان خطای انسان در بسیاری از موارد بیشتر از سیستم است، همچنین سرعت انجام عملیات تکراری توسط سیستم‌ها بسیار بالاست. از طرف دیگر هزینه مالی سیستم‌ها در بسیاری از موارد کمتر از هزینه نیروهای انسانی است.

با همه این پیش‌فرض‌ها دارت معتقد است که مارکتینگ اتومیشن نه تنها به ساختار دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکارها صدمه نمی‌زند و نیروهای آن‌ها را بیکار نمی‌کند بلکه مارکتینگ اتومیشن می‌تواند موجب رشد و شکوفایی و هدفمند‌تر شدن فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکارها شود.

دارت به عنوان نماینده رسمی وب‌اینگیج در ایران و تجربه پیاده‌سازی چندین پروژه موفق مارکتینگ اتومیشن برای برندها و کسب‌وکارهای متوسط و بزرگ، آینده دیجیتال مارکتینگ در ایران را بسیار روشن ارزیابی می‌کند.

جمع‌بندی

طبق آنچه در این مقاله خواندید:

اگرچه حرف و حدیث‌هایی از تغییر و حذف مشاغل سنتی توسط افراد مختلف در مورد حضور مارکتینگ اتومیشن مطرح است اما واقعیت این است که مارکتینگ اتومیشن پرقدرت به مسیر خود ادامه می‌دهد. این گونه ترس و هراس ها بیشتر به سراغ افراد و کسب‌وکارهایی می‌رود که به‌احتمال زیاد دانش کافی در مورد تکنولوژی‌های جدید ندارند.

  1. مارکتینگ اتومیشن بهترین ابزار برای دستیابی به مشتریان بالقوه، زمان بندی بهتر در فروش و بهینه سازی قیف فروش است که هر کسب و کاری باید از این ابزار مفید استفاده کند.
  2. مارکتینگ اتومیشن برای تمامی  کسب وکارها  بر سه بخش  شناسایی سرنخ های قوی، شخصی سازی بازاریابی ایمیلی  و تقسیم بندی پایگاه مشتریان  متمرکز است.

 ما در دارت آماده ارائه خدمات مارکتینگ اتومیشن به کسب‌وکارهای بزرگ هستیم و همواره تلاش می کنیم با تمام توان به آگاهی‌بخشی بیشتر در حوزه مارکتینگ اتومیشن کمکی هر چند کوچک به جامعه دیجیتال مارکتینگ ایران داشته باشیم. ارتباطات ما به عنوان نماینده رسمی یکی از بزرگ‌ترین ابزارهای مارکتینگ اتومیشن به نام وب اینگیج باعث شده بتوانیم پاسخ‌گوی سوالات و ابهامات در مورد مارکتینگ اتومیشن و ابزارهای آن باشیم. همچنین تجربه چند ساله ما در این زمینه و به‌طور خاص پیاده‌سازی چندین پروژه در ایران در زمینه مارکتینگ اتومیشن به ما کمک می‌کند که بتوانیم بهتر پاسخ‌گوی شما باشیم. اگر شما هم به دنبال استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن در کسب‌وکار خود هستید می‌توانید با مشاوران ما در آژانس دیجیتال دارت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات