مارکتینگ اتومیشن چیست؟ | راهنمای جامع انتخاب بهترین ابزار مارکتینگ اتومیشن ۲۰۲۳

اتومیشن مارکتینگ

معرفی مارکتینگ اتومیشن

رویداد بزرگ مارکتینگ اتومیشن  ( اسپانسر:  آژانس دیجیتال مارکتینگ دارت)

فهرست مطالب

مارکتینگ اتومیشن چیست؟

به صورت کلی مارکتینگ اتومیشن چیست؟ اتومیشن مارکتینگ (Marketing Automation) به دسته ای از نرم افزارها اشاره دارد که گردش کار و فعالیت های بازاریابی را خودکار، ساده سازی و اندازه گیری می کند تا کسب و کارها از طریق آن بتوانند کارایی عملیاتی و درآمد خود را سریع تر افزایش دهند.

اگر شما یک بازاریاب هستید، قطعاً نزدیک به دو دهه است که در مورد اتوماسیون بازاریابی به عنوان “تحول بزرگ در حوزه بازاریابی” شنیده اید. در حالی که مارکتینگ اتومیشن به خودی خود چیز جدیدی نیست، امروزه برندهای بسیار زیادی برای تقویت تلاش های بازاریابی خود به پلتفرم های اتومیشن مارکتینگ متکی هستند؛ از تست A/B گرفته تا ابتکارات مبتنی بر داده یا کمپین‌های ایمیلی هدفمند و یا پروفایل کاربری و بهبود مستمر جذب، حفظ و نرخ تبدیل. پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی امروزی همه چیز را به شما ارائه می‌دهند.

مارکتینگ اتومیشن

بد نیست مثالی را مرور کنیم. فرض کنید شما مشتری یکی از اپلیکیشن‌های تاکسی اینترنتی هستید. در حالت عادی ممکن است یک کد تخفیف ثابت توسط صاحبان کسب‌وکار برای شما ارسال شود، اما اگر پای مارکتینگ اتومیشن وسط باشد رفتارهایی که در اپلیکیشن دارید و تاریخچه سفرهای شما توسط سیستم، ذخیره‌سازی و تحلیل می‌شود و احتمالا صاحبان کسب‌وکار می‌توانند در مسیرهایی که بیشترین سفر را داشته‌اید تخفیف مناسب‌تری را برای شما در نظر بگیرند. البته این فقط یکی از سناریوهای محتمل است و حالت‌های بسیار بیشتری ممکن است پیش آید که کسب‌وکارها می‌توانند براساس نیاز، این سناریوها را تنظیم کنند.

تاریخچه مختصری از سرویس مارکتینگ اتومیشن

اتومیشن مارکتینگ اولین بار در دهه ۹۰ وارد فضای B2B شد. اولین شرکتی که توانست آن را ایجاد کند Unica بود.

بسیاری از راه حل های دیگر قبل و همراه با Unica متولد شده بودند، اما آنها به سختی می توانستند سطح تعامل با مشتری را ارتقا دهند، به جز Eloqua  که از لحاظ فنی در این فضا پیشگام شد و در سال ۱۹۹۹ برای اولین بار خود را به عنوان یک نرم افزار مارکتینگ اتومیشن نام گذاری کرد.

هر دو برند Unica و  Eloqua، هنوز هم بازیکنان قدرتمندی در فضای مارکتینگ اتومیشن هستند. هر دوی آنها توسط دو غول بزرگ  IBM و Oracle در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ خریداری شدند.

به نوعی، رشد اتوماسیون بازاریابی با رشد اینترنت مرتبط است. از سال ۲۰۰۰، ضریب نفوذ و سرعت استفاده از اینترنت با سرعت قابل توجهی در حال افزایش بود. دسترسی به اینترنت در میان کاربران رو به افزایش بود. این توسعه راه را برای مهندسان هموار کرد تا راه حل هایی ایجاد کنند که به شرکت ها اجازه می دهد از اینترنت برای دستیابی به اهداف خود استفاده کنند.

به نوعی، رشد اتوماسیون بازاریابی با رشد اینترنت مرتبط است.

بر خلاف سناریوهای واقعی، می توان ردپای دیجیتالی کاربران در اینترنت را اندازه گیری کرد و این فرصتی را برای بازاریابان ایجاد کرد تا پیام هایی نسبتاً قدرتمند ایجاد کنند و سطح تعامل با کاربران را از طریق پلتفرم های مارکتینگ اتومیشن ارتقا دهند.

دوره ۲۰۰۰-۲۰۰۸ شاهد تولد Pardot، Hubspot، Infusionsoft، MailChimp، Act-on،Marketo  و تعداد بیشماری از نام های شناخته شده دیگر بود که شما می شناسید، یا چندین نام دیگر که نمی شناسید زیرا آنها نتوانستند در این فضای رقابتی دوام بیاورند.

تا آن زمان،=مارکتینگ اتومیشن  دارای سه رکن بود: ایمیل، تجزیه و تحلیل (وب و ایمیل) و مدیریت پایگاه داده. سپس در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، با عرضه آیفون و اندروید به ترتیب، چهره اتوماسیون بازاریابی تغییر کرد.

تلفن های همراه به تدریج به جیب هر مصرف کننده ای رسید و به بازاریابان و تبلیغ کنندگان ابزاری قدرتمند و همیشه بیدار برای دسترسی به کاربرانشان داد. فضای دیجیتال همچنان به اوج خود رسید تا عصری از مارکتینگ اتومیشن و محصولات تحلیلی متمرکز بر مصرف کننده را به ارمغان آورد.

و پلتفرم اتوماسیون بازاریابی WebEngage نیز یکی از محصولات این تغییر است.

امروزه اتوماسیون بازاریابی به یک صنعت عظیم با چندین میلیارد دلار درآمد تبدیل شده است. ارقام زیر این نکته را تصدیق می کند: 

درآمد نایع از مارکتینگ اتومیشن

مارکتینگ اتومیشن چطور کار می‌کند؟

برای پاسخ به این سؤال باید ببینیم که روند شما برای بازاریابی از کدام قسمت شروع خواهد شد. اگر هدف بازاریابی خود جذب مشتری جدید را داشته باشید، می‌توانید داده‌های خودکار را از طریق اتوماسیون دریافت کنید. این داده‌ها را بهینه‌سازی و تقسیم‌بندی کنید. بله درست است! همه این‌ها با سیستم خودکار انجام می‌گیرد. مارکتینگ اتومیشن به این صورت کار می‌کند:

 • ایجاد لید یا سرنخ برای شناسایی مشتری
 • گروه‌بندی مشتریان از لحاظ اجتماعی، رفتاری، جغرافیایی و هویتی
 • افزایش فروش و برندسازی
 • گزارش‌گیری جامع و کاربردی
 • صرفه‌جویی در هزینه‌های کمپین با انجام تست A/B
 • پرورش و تبدیل لید به مشتری
 • سیستم مدیریت ارتباط با مشتری CRM

 در نگاهی دیگر می‌توان نحوه عملکرد مارکتینگ اتومیشن را این‌گونه بیان کرد: با کمک سیستم اتوماسیون می‌توانید پیام‌های شخصی‌سازی را به مخاطب هدف برسانید. با ابزارهای اتوماسیون می‌توانید به حداکثر عملکرد یک کمپین دست یابید. باید توجه کنید ببینید کدام یکی از ابزارهای اتوماسیون به کارتان می‌آید و متناسب با نوع کسب‌وکار و محصول و خدمتتان این ابزارها را انتخاب کنید.

آمار و ارقام مارکتینگ اتومیشن

بر اساس آخرین آمار توسط emailmonday، نزدیک به ۵۱٪ از شرکت ها در سراسر جهان در حال استفاده از مارکتینگ اتومیشن هستند، این در حالی است که تقریبا حدود ۵۸٪ از برندها نیز در حال برنامه ریزی برای اتخاذ و استفاده از این فناوری در آینده ای نزدیک هستند.

در گزارشی که توسط Salesforce با عنوان State of Marketing (2017) منتشر شد، آمده است که ۶۷٪ از سرنخ های بازاریابی در حال حاضر از نوعی پلت فرم مارکتینگ اتومیشن جذب شده اند. همچنین در این گزارش بزرگترین رشد در استفاده مربوط به زمینه هایی مانند اینترنت چیزها (IoT) و هوش مصنوعی است.

گزارش salesforce

MarketsandMarkets که یک شرکت تحقیقاتی بازار است، یک بار تخمین زد که درآمدهای نرم افزاری مارکتینگ اتومیشن از ۳٫۶۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۵٫۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ رشد خواهد کرد.

مارکتینگ اتومیشن به زبان ساده!

با مارکتینگ اتومیشن، کسب و کارها می توانند مشتریان را با پیام های خودکار از طریق تمام کانال ها مانند ایمیل، وب پوش و اس ام اس هدف قرار دهند. پیام ها به طور خودکار، با توجه به مجموعه دستورالعمل هایی به نام سفر مشتری (Customer Journey) ارسال می شوند. بخش های بازاریابی و فروش از مارکتینگ اتومیشن برای خودکار کردن کمپین های بازاریابی آنلاین و فعالیت های فروش برای افزایش درآمد و به حداکثر رساندن کارایی استفاده می کنند. هنگامی که مارکتینگ اتومیشن به طور موثر برای رسیدگی به وظایف تکراری استفاده می شود، کارکنان آزاد هستند تا برای مقابله با مشکلات پیچیده تر برنامه ریزی کنند، نظم بیشتری بر فرآینها و امور حاکم می شود و خطای انسانی کاهش می یابد.

پس عملکرد مارکتینگ اتومیشن چیست؟ اتومیشن مارکتینگ به شما کمک می کند تا نرخ حفظ مشتری خود را افزایش دهید، بتوانید به واسطه ارسال پیام های هدفمند به موقع جلوگیری از ریزش مشتری را انجام دهید و در نهایت با اندازه گیری دقیق ROI به افزایش درآمد چشمگیری دست پیدا نمایید. 

نرخ بازگشت از مارکتینگ اتومیشن

ابزار مارکتینگ اتومیشن چیست؟

نحوه کار اتومیشن

ابزار مارکتینگ اتومیشن چیست ؟ابزارهای مارکتینگ اتومیشن به شما قابلیت جمع آوری داده های مشتری از طریق بسیاری از تعاملات مانند ایمیل ها، بازدید از وب سایت و استفاده از اپلیکیشن شما را می دهد. در واقع سرویس مارکتینگ اتومیشن تمام داده های مرتبط با اقدامات و تعاملات کاربران، داده های رفتاری آنها، ترجیحات و به صورت کلی تمام ردپای کاربران در پلتفرم های شما را جمع آوری می نماید، این داده ها به ایجاد یک دید ۳۶۰ درجه ای از هر مشتری کمک می کند تا بتوانید تعامل با کاربران خود را شخصی و مبتنی بر رفتار آنها شکل دهید.

مارکتینگ اتومیشن تمام آنچه که نیاز دارید را انجام می دهد: بخش بندی دقیق مشتریان، تعریف journey ها و فرایندهای خودکار برای هدف گیری مخاطبان مناسب در زمان مناسب، ارسال پیام کاملاً شخصی سازی شده به هر مشتری به طور خودکار بر اساس رفتار آنها، ایجاد کمپین های تبلیغاتی در تمام کانال های بازاریابی مانند ایمیل، پوش موبایل، پیامک، وب پوش و فراتر از آن با چند کلیک ساده و از همه مهم تر ارائه تجارب شخصی برای مشتریان خود به صورت کارآمد و موثر.

اهمیت مارکتینگ اتومیشن برای کسب و کارها

داده ها دروغ نمی گوید: مارکتینگ اتومیشن می تواند به کسب و کارها کمک کند تا متوجه افزایش نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی و رشد کلی کسب و کار خود شوند. چراکه داده‌ها را به‌درستی جذب کرده و با خودکارسازی ارسال پیام به مخاطب هدف می‌تواند بیشترین بازدهی را دریافت کند و مخاطب بالقوه را به مشتری واقعی تبدیل کند. از طرفی به‌درستی سرنخ‌ها را دریافت کرده و آن را تبدیل به مشتری می‌کند. در ادامه به این سؤال پاسخ می‌دهیم که: مارکتینگ اتومیشن چطور در بهبود کسب‌وکارم تأثیرگذار است؟

جذب مشتریان ( Lead Generation)

جذب لید یک گام بسیار مهم در رشد هر کسب و کار است. خودکار کردن مراحل بسیاری از بازاریابی و فروش به تیم شما زمان بیشتری می دهد تا بر استراتژی کلی تمرکز کند و سرنخ هایی را پرورش دهد که مشتری واقعی شما خواهند بود. این بدان معناست که چشم انداز بهتر و بیشتر منجر به جذب مشتریان بیشتر می شود.

مارکتینگ اتومیشن همچنین می تواند به شما یک تصویر غنی تر، دقیق تر از رفتار مشتری بالقوه بدهد. با استفاده از روش های ردیابی رفتاری مانند دنبال کردن مسیر یک کاربر از طریق وب سایت شما، نرم افزار اتوماسیون بازاریابی می تواند به تیم بازاریابی شما در درک منافع چشم انداز و جایی که آنها در چرخه عمر خرید هستند کمک کند.

به عنوان مثال، اتوماسیون بازاریابی به شما می گوید یک مشتری خاص در حال مشاهده یک دسته خاص از محصولات است در این حالت ممکن است نشان دهد که آنها در آغاز فرایند خرید به دنبال تحقیق و مقایسه و آماده سازی یک لیست کوتاه از محصولات مدنظر خود هستند. اگر به آنها دانلود کاتالوگ یک محصول خاص که می تواند مد نظر آنها باشد را پیشنهاد دهید؛ آمادگی برای خرید را در آنها افزایش دهید.

گرد هم آوردن اطلاعات از محل های مختلف از جمله بازدید وب سایت و دانلود، فعالیت های رسانه های اجتماعی، و بازاریابی مستقیم، شما را قادر می سازد اولویت بندی دقیق تری از مشتریان خود داشته باشید و کمپین های بازاریابی گسترده تری را اجرا کنید، از جمله:

 • پیام های بازاریابی مبتنی بر اقدام
 • پیام های نامکرر “قطره ای” ایمیل برای حفظ علاقه
 • ایمیل های شخصی
 • پیام های فیس بوک یا توییتر

اگر مشتری جدید برای محصولات خود جذب نکنید، کسب‌وکارتان راکد می‌ماند. سرمایه‌گذاری روی مشتریان فعلی یا وفادار در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی می‌کند. ولی گستره کسب‌وکارتان را وسیع‌تر نخواهد کرد. برای همین اگر دنبال این هستید که مشتریان بیشتری با برندتان درگیر شوند، باید به جذب مشتریان جدید بپردازید.

در واقع اگر مشتری بالقوه را به مشتری جدید تبدیل کنید، مشتری جذب کرده‌اید. این فرایند ممکن است بسیار دشوار باشد، اما می‌توانید اعتبار برندتان را بالا برده و فروش خود را افزایش دهید. امروز با ابزارهای اتومیشن مارکتینگ می‌توانید جذب مشتری را آسان‌تر انجام دهید. مارکتینگ اتومیشن چیست؟ اگر با ابزارهای خودکارسازی بتوانید فرایند جذب مشتری را زمان‌بندی کنید، اتومیشن مارکتینگ می‌گویند.

مزایای جذب مشتری

 • اگر فرایند جذب مشتری را با ابزارهای اتوماسیون انجام دهید، چه مزایایی به دنبال دارد:

  • تجزیه‌وتحلیل خودکار داده‌های مشتریان
  • بهینه‌سازی زمان و انرژی
  • یکپارچه‌سازی و جمع‌آوری اطلاعات از crm
  • خودکارسازی وظایف روتین بازاریابی
  • شخصی‌سازی برنامه‌های بازاریابی

بازگشت مشتریان (Retention Marketing)

مارکتینگ اتومیشن تأثیر بسیار زیادی در ریتنشن مارکتینگ دارد. ریتنشن مارکتینگ چیست؟ اگر کسب‌وکاری فعالیت‌هایی در راستای حفظ مشتری فعلی برای خرید مجدد انجام دهد، ریتنشن مارکتینگ می‌گویند. هدف از ریتنشن مارکتینگ افزایش سودآوری در هر بار خرید است. حالا ریتنشن مارکتینگ چه تأثیری بر مارکتینگ اتومیشن دارد؟

 • در ابتدا می‌توانید با این کار هزینه‌های خود را حفظ کنید، چراکه جذب یک مشتری جدید ۵ برابر بیشتر سخت‌تر است.
 • ۵ تا ۱۰ درصد احتمال فروش محصول به مشتری جدید وجود دارد، ولی به مشتری فعلی ۶۰ تا ۷۰ درصد امکان فروش وجود دارد.
 • ۲۰ درصد از مشتریان فعلی شما ۶۰ درصد از میانگین فروش شما را تشکیل می‌دهند.

در واقع شما با تشویق و ایجاد روابط بلند مدت با مشتریان خود می‌توانید ریتنشن مارکتنیگ را رقم بزنید. مشتری خود را حفظ کنید و همیشه برندتان را به او یادآوری کنید.

مزایای ریتنشن مارکتینگ

 • شما برای ریتنشن مارکتینگ نیاز به یک اتوماسیون بازاریابی دارید. برای همین می‌توانید از مزایای اجرای ریتنشن مارکتینگ در مارکتینگ اتومیشن بهره ببرید:

  • تقسیم‌بندی مشتری‌ها: با ابزارهای مارکتینگ اتومیشن می‌توانید مشتریان خود را بر اساس جمعیت‌شناسی، روابط اجتماعی و نیازها به گروه‌های مختلف تقسیم‌بندی کنید.
  • خودکارسازی پیگیری‌ها: می‌توانید با اتوماسیون پیام‌های پیگیری پس از خرید، پیش از خرید و هنگام ترک سبد خرید برای مشتری ارسال کنید.
  • محرک‌ رفتاری: اگر مشتری اقدام به خرید نکرد با ارائه یک پیشنهاد تخفیف او را به سبد خرید برمی‌گردانید. این کار با اتوماسیون انجام‌پذیر است.
  • بازخوردها و نظرسنجی‌ها: می‌توانید بازخوردها و نظرسنجی‌های مشتریان را نسبت به محصول خود خودکارسازی کنید و بر اساس آن استراتژی‌های مناسب بچینید.
  • برنامه‌های وفادار مشتری: اتوماسیون به شما کمک می‌کند که ردیابی‌های لازم مشتری را برای شرکت در برنامه‌های وفاداری انجام دهید.
  • گزارش یکپارچه: اتوماسیون با ارائه یک گزارش یکپارچه درباره فعالیت‌های بازاریابی به کسب‌وکارتان کمک می‌کند.

پرورش سرنخ (Lead Nurturing)

پرورش سرنخ ها می تواند بسیار وقت گیر باشد. ارزش هدایت لید از طریق یک سفر کاملا خودکار هنگامی که فروش با موفقیت به پایان می رسد، قابل درک خواهد بود. در واقع، با توجه به تحقیقات Gleanster ، ۵۰ ٪ از لیدهای کسب و کار تولید شده واجد شرایط هستند، اما آماده برای خرید در حال حاضر نیستند. این آمار برای یک کسب و کار می تواند یک معضل ایجاد کند: شما می دانید تقریبا نیمی از سرنخ های خود واجد شرایط هستند پس هنوز هم نیاز به پرورش سرنخ دارید، اما با یک تیم کوچک دست زدن به هر دو فرآیند فروش و بازاریابی و هماهنگی آنها، کنترل شاخص های کلیدی و … سخت و زمان بر به نظر می رسد. استرس نداشته باشید! ابزارهای مارکتینگ اتومیشن دقیقا ًبه همین دلیل اختراع شدند: برای انجام کاری که انسان ها فقط وقت آن را ندارد.

شخصی سازی سفر مشتری (Customer Journey Customization)

محتوای شخصی شده کلید پرورش سرنخ ها است. با توجه به بازاریابی مبتنی بر تعامل، ۷۷ ٪ از خریداران می خواهند محتوا و پیشنهاد منحصر به فرد خود را در هر مرحله از تحقیقات خود دریافت کنند. ابزارهای اتوماسیون بازاریابی فرایند ارائه محتوای مناسب به خریدار مناسب را در زمان مناسب ساده می کنند. آنها همچنین داده ها را از تمام کانال های ارسال محتوا ضبط می کنند: کدام ایمیل های مشتریان باز می شوند و روی آن کلیک می کنند؟ کدام کانال های ارتباطی شما به خوبی نرخ تبدیل ایجاد می کنند، نرخ تبدیل چقدر است؟ و دیگر اقدامات کاربر چه مواردی است؟ ضبط خودکار داده ها می تواند این موارد و بسیاری از سوالات دیگر مربوط به استراتژی های بازاریابی محتوای شما را پاسخ دهد. همچنین داده های جمع آوری شده توسط یک سیستم مارکتینگ اتومیشن برای اقدامات اولیه بازاریابی تا رسیدن به مرحله فروش فوق العاده موثر است.

مثال:

شرکت دل، سازنده شناخته شده کامپیوتر را در نظر بگیرید. پس از بررسی متوجه شد که از حجم سنگینی از مشتریان ورودی، فروشگاه آنلاین را بدون ثبت سفارش و خرید ترک می کنند، دل از ویژگی تجزیه و تحلیل رفتار کاربران ابزار مارکتینگ اتومیشن استفاده نمود و با ایجاد تبلیغات جدید بر اساس تاریخ بازدید مشتریان، محصولات مشاهده شده و محصولات باقی مانده در سبدهای خرید، به افزایش ۷۰ درصدی نرخ های کلیک و ۳۰۰ درصد نرخ تبدیل بالاتر دست یافت.

داده های بهتر برای تصمیم گیری های هوشمندانه تر

به نظر می رسد این روزها همه در حال صحبت کردن در مورد “داده های بزرگ” هستند، اما کسب و کارهای محدودی در مورد چگونگی جمع آوری و استفاده از آنها را می دانند. مارکتینگ اتومیشن اجازه می دهد تا شما به راحتی داده های بزرگ را جمع آوری کنید و از هوش مصنوعی ارزشمند آن تحلیل های دقیقی در رابطه با نحوه استفاده از آنها بدست آورید.

وجود یک پلتفرم واحد برای داشبورد، ابزارهای تجزیه و تحلیل، گزارش های مدیریتی جامع و جمع آوری و ذخیره سازی داده ها، پلتفرم های اتوماسیون بازاریابی را به جامع ترین راه حل برای اندازه گیری شاخص های کلیدی کمپین ها و پیش بینی رفتار مصرف کننده تبدیل کرده است. یکی از مزایای بسیاری از پلتفرم مارکتینگ اتومیشن، توانایی ارائه مشخصات کامل تر از چشم انداز و پیش بینی برخی گروه های خاص از مشتریان است به علاوه وجود قابلیت تست های A / B برای پیدا کردن تکنیک هایی که نتیجه و بازخورد بالاتری دارند بسیار راهگشا خواهند بود.

ایجاد یک دید ۳۶۰ درجه ای از مشتریان

آماده اید تا فعالیت های خود را به وسیله اتوماسیون بازاریابی به سطح بعدی منتقل کنید؟ مارکتینگ اتومیشن خود را با یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) جفت کنید. یکپارچه سازی CRM با اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می کند تا به ردیابی دقیق رفتار دو سویه کابران خود بپردازید، مانند محصولاتی که مشتریان شما در حال بازدید هستند، انواع محتوایی که به آن علاقه مند هستند و نقطه ای که آنها در چرخه خرید هستند. این اقدام ناگهان به شما بینش باور نکردنی می دهد که دقیقا مشتریان شما علاقه مند به چه چیزی هستند و همین بینش است که به شما اجازه می دهد تا تعامل با کاربران خود را به طور گسترده ای شخصی کنید تا بالاترین نرخ حفظ مشتری را بدست آورید.

نکات مهم انتخاب بهترین ابزار مارکتینگ اتومیشن چیست؟

موفقیت کسب و کار با مارکتینگ اتومیشن

برای تجهیز بخش بازاریابی به عملکرد خودکار فقط اتصال این بخش به اتوماسیون کافی نیست، بلکه باید یک‌سری نکات رعایت شود. برای مثال شما باید برای انتخاب نوع ابزار خودکارسازی به نوع کسب‌وکار خود و محصول و خدمت توجه کنید. همچنین متناسب با این موارد ابزار خود را انتخاب کنید. اینکه کدام نرم‌افزار و پلتفرم را برای کار خود برگزینید، نیازمند یادگیری یک‌سری نکات است.

قابلیت های نرم افزار

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های که یک ابزار خودکارسازی باید داشته باشد، قابلیت‌های نرم‌افزار است. اینکه این نرم‌افزار انتخابی بتواند تمام ابعاد بازاریابی را در برگیرد. پس یک نرم‌افزار اتوماسیون باید دارای قابلیت‌های متنوع و جامعی باشد تا بتواند فرایندهای بازاریابی را بهبود بخشیده و برای ارسال تبلیغات به شکل خودکار به‌آسانی اقدام شود. از طرفی باید متناسب با نوع کسب‌وکار شما باشد. برای مثال اتوماسیون یک برند غذایی با یک برند خدماتی بسیار متفاوت است. پس ابزارتان باید جامع باشد و قابلیت‌های متنوعی داشته باشد و متناسب با محصول و کسب‌وکارتان باشد.

قابلیت های تحلیل داده

بهترین ابزار مارکتینگ اتومیشن باید دارای قابلیت تحلیل داده داشته باشد. اگر بخواهیم با توجه به این قسمت به این سؤال پاسخ دهیم: مارکتینگ اتومیشن چیست؟ در پاسخ می‌توانیم بگوییم که اتوماسیون برای بهبود کمپین بازاریابی پروفایل مشتریان را جمع‌آوری و تهیه کرده است. اتوماسیون با یکپارچه‌سازی این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا کمپین را بهبود ببخشید.

اگر از اتوماسیون برای تحلیل داده استفاده نکنید، بیشترین وقت را از شما گرفته و بنابراین سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام داده‌اید باید بودجه بیشتری صرف شود.

قابلیت هماهنگی با ابزارهای دیگر

برای اینکه تمام ابزارهای اتوماسیون به طور کامل تمام ابعاد یک برنامه بازاریابی را در برنمی‌گیرد. شما باید نرم‌افزاری را انتخاب کنید که قابلیت اتصال به دیگر ابزارهای بازاریابی را نیز داشته باشد. برای مثال شما می‌توانید اتوماسیون بازاریابی را با سیستم مدیریت ارتباط با مشتری CRM ادغام کنید. طرز کار این شبکه به این شکل است که اتوماسیون داده‌ها را دریافت می‌کند و آن را سازماندهی می‌کند. بعد crm ارتباط با مشتری را بر اساس این داده‌ها مدیریت می‌کند.

قیمت

وقتی بخواهید یک کمپین بازاریابی را اجرا کنید، اولین چیزی که تأثیر کلی در انتخاب آن می‌گذارد، قیمت است. پس شما باید بدانید که نرخ بازگشت سرمایه کمپینتان چقدر خواهد بود. چقدر بازدهی دارید و کمپینتان چه مدت زمانی طول می‌کشد و بودجه‌تان را درگیر می‌کند. ازاین‌رو قیمت را باید مدنظر بگیرید. برای یک انتخاب بهتر می‌توانید اتوماسیونی را که با کسب‌وکار شما متناسب است و قابلیت‌های بیشتری را دارد انتخاب کنید تا هزینه کمتری بپردازید.

پشتیبانی و آموزش

یکی از موارد مهم در انتخاب اتوماسیون پشتیبانی و آموزش است. هر اتوماسیونی که انتخاب می‌کنید، باید یک قسمت برای کار با آن را ارائه دهد. همچنین پشتیبانی آن فعال باشد تا اگر به مشکلی برخورد کردید، بتوانید آن را برطرف کنید. حتی اگر نیروهای متخصصی داشته باشید، نیز باید نحوه کار با اتوماسیون در بخشی از نرم‌افزار آمده باشد تا بتوانید بهترین عملکرد را از اتوماسیون دریافت کنید.

سادگی استفاده

کاربری آسان از خوشایندترین قابلیتی است که صاحبان کسب‌وکارها و مارکترها دنبالش هستند. چراکه وقت کمتری صرف کار با پیچیدگی‌های آن خواهد شد. از طرفی می‌توانید با یک آموزش ساده اتوماسیون را به دیگر افراد تیم بسپارید. پس می‌توانید به‌راحتی نیروی کار جذب کنید و بیشترین بازدهی را از کمپین بازاریابی خود دریافت کنید.

همچنین اگر به‌روزرسانی‌های جدید نیز به نرم‌افزار اضافه شود، شما به‌راحتی می‌توانید خودتان را با آن وفق دهید. چراکه یک قابلیت ساده‌سازی برای کارها اضافه شده و همین کار را برایتان آسان خواهد کرد.

امکانات داخلی و سفارشی سازی

اگر امکانات داخلی یک نرم‌افزار اتوماسیون متناسب با برنامه بازاریابی‌ شما باشد، پس می‌توانید بیشترین عملکرد را از آن دریافت کنید. همچنین قابلیت سفارشی‌سازی نرم‌افزار باعث می‌شود که بتوانید یک عملکرد خاص را در کمپین خود و ویژه استراتژی بازاریابی خود پیاده‌سازی کنید. ازاین‌رو سفارشی‌سازی اتوماسیون بسیار اهمیت دارد و به شما اجازه نوآوری و خلاقیت نیز می‌دهد.

دیدگاه دارت به مارکتینگ اتومیشن چیست؟

نگاه دارت به مارکتینگ اتومیشن

در طول مدت فعالیت دارت، کارشناسان ما تجربه انجام کارهای متنوعی را داشته‌اند. بسیاری از خدماتی که امروز به عنوان خدمات سیستمی یا اتوماتیک در دارت به مشتریان عرضه می‌شود روز و روزگاری به صورت دستی انجام می‌شدند. اما باید قبول کنیم که میزان خطای انسان در بسیاری از موارد بیشتر از سیستم است، همچنین سرعت انجام عملیات تکراری توسط سیستم‌ها بسیار بالاست. از طرف دیگر هزینه مالی سیستم‌ها در بسیاری از موارد کمتر از هزینه نیروهای انسانی است.

با همه این پیش‌فرض‌ها دارت معتقد است که مارکتینگ اتومیشن نه تنها به ساختار دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکارها صدمه نمی‌زند و نیروهای آن‌ها را بیکار نمی‌کند بلکه مارکتینگ اتومیشن می‌تواند موجب رشد و شکوفایی و هدفمند‌تر شدن فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکارها شود.

دارت به عنوان نماینده رسمی وب‌انگیج در ایران و تجربه پیاده‌سازی چندین پروژه موفق مارکتینگ اتومیشن برای برندها و کسب‌وکارهای متوسط و بزرگ، آینده دیجیتال مارکتینگ در ایران را بسیار روشن ارزیابی می‌کند.

دارت جامع ترین پلتفرم سرویس اتومیشن ایرانی

سوالات متداول در مورد مارکتینگ اتومیشن

مارکتینگ اتومیشن چیست؟

مارکتینگ اتومیشن، یک روش بازاریابی جدید و مبتنی بر فناوری های اتوماسیونی است که با استفاده از نرم افزارها و ابزارهای مختلف، به شما این امکان را می دهد که فرایندهای بازاریابی خود را بهبود دهید و به طور خودکار و اتوماتیک پیام های تبلیغاتی را ایجاد کنید، تحلیل داده های بازاریابی را انجام دهید و روابط مؤثری با مشتریان خود برقرار کنید.

۵ کاربرد مارکتینگ اتومیشن چیست؟

۱. ایجاد یک پروسه فروش خودکار ۲. راه اندازی کمپین های تبلیغاتی خودکار ۳. تحلیل دقیق داده های بازاریابی ۴. ایجاد روابط مؤثر با مشتریان ۵. ایجاد محتوای بازاریابی با استفاده از روش های خودکار و اتوماتیک

بهترین ابزار مارکتینگ اتومیشن چیست؟

وب انگیج به عنوان یکی از معروف ترین ابزارهای مارکتینگ اتومیشن، بسیاری از ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردی دارد که آن را از سایر ابزارهای مشابه متمایز می کند. برخی از دلایلی که وب انگیج را بهترین ابزار مارکتینگ اتومیشن می سازد عبارتند از: قابلیت پیش بینی، گزارش دهی و تحلیل داده، امکان اتصال به سایر ابزارها، سادگی و کاربردی بودن و قابلیت سفارشی سازی.

جهت دریافت مشاوره در مورد اینکه مارکتینگ اتومیشن چیست، این فرم را تکمیل کنید.

و در پایان این که...

اگرچه حرف و حدیث هایی از تغییر و حذف مشاغل سنتی توسط افراد مختلف در مورد حضور مارکتینگ اتومیشن مطرح است اما واقعیت این است که مارکتینگ اتومیشن پرقدرت به مسیر خود ادامه می دهد. این گونه ترس و هراس ها بیشتر به سراغ افراد و کسب وکارهایی می رود که به احتمال زیاد دانش کافی در مورد تکنولوژی های جدید ندارند.

ما در دارت آماده ارائه خدمات مارکتینگ اتومیشن به کسب وکارهای بزرگ هستیم و همواره تلاش می کنیم با تمام توان به آگاهی بخشی بیشتر در حوزه مارکتینگ اتومیشن کمکی هر چند کوچک به جامعه دیجیتال مارکتینگ ایران داشته باشیم.

ارتباطات ما به عنوان نماینده رسمی یکی از بزرگ ترین ابزارهای مارکتینگ اتومیشن به نام وب اینگیج باعث شده بتوانیم پاسخ گوی سوالات و ابهامات در مورد مارکتینگ اتومیشن و ابزارهای آن باشیم.

همچنین تجربه چند ساله ما در این زمینه و به طور خاص پیاده سازی چندین پروژه در ایران در زمینه مارکتینگ اتومیشن به ما کمک می کند که بتوانیم بهتر پاسخ گوی شما باشیم.

اگر شما هم به دنبال استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن در کسب وکار خود هستید می توانید با مشاوران ما در آژانس دیجیتال دارت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات