شش ویژگی فوق العاده بهترین پلتفرم اتوماسیون بازاریابی | مزایای اتوماسیون بازاریابی چیست؟

ویژگی های اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی چیست؟ امروزه شاهد پیشرفت در زمینه های مختلفی از کسب و کارها هستیم. از همین رو نیاز به خودکارسازی بسیاری از فرآیندها بیش از پیش احساس می شود. زیرا از صرف وقت و انرژی بر روی بسیاری از امور پیشگیری کرده و موجب سرمایه گذاری برای بخش های مهم تر کسب و کار می شود. اتوماسیون بازاریابی دقیقا چنین کاری برای هر کسب و کار اجرا می کند. ابزارهای متعددی در سراسر جهان به عنوان ابزار اتوماسیون بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرند.  در این مقاله، به واکاوی ابعاد مختلف اتوماسیون بازاریابی می‌پردازیم و ۱۰ مزیت کلیدی آن را بررس می‌کنیم. با ما همراه باشید تا دریابید که چگونه این ابزار قدرتمند، می‌تواند مسیر موفقیت را برای کسب و کار شما هموار کند.

فهرست مطالب

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی چیست؟به طور خلاصه، اتوماسیون بازاریابی به مجموعه‌ای از ابزارها و نرم‌افزارها اطلاق می‌شود که وظایف تکراری و زمان‌بر بازاریابی را به صورت خودکار انجام می‌دهند. این ابزارها با جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مختلف، به شما کمک می‌کنند تا مخاطبان خود را به درستی بشناسید، نیازها و علایق آنها را رصد کنید و در نهایت، با ارائه محتوای هدفمند و مرتبط، آنها را به سمت قیف فروش سوق دهید.

در واقع بخشی از فعالیت هایی که در برنامه ها و کمپین های بازاریابی انجام می شوند، تکراری هستند. نرم افزارها و سیستم های اتوماسیون بازاریابی می توانند این امور را به صورت خودکار انجام دهند تا سرعت و دقت کار افزایش یابد.

مثالی از اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی چیست

برای بازاریابی شبکه های اجتماعی (سوشال مدیا مارکتینگ) نیاز است تا به طور مرتب پست یا استوری منتشر شود. اتوماسیون بازاریابی می تواند با نظارت و مدیریت کارشناس سوشال مدیا، این کار را به صورت مرتب و خودکار انجام دهد.

نمونه دیگری از کاربرد اتوماسیون بازاریابی در ایمیل مارکتینگ دیده می شود. در کمپین های بازاریابی ایمیلی نیاز است تا بر اساس بانک اطلاعاتی گردآوری شده، به طور مرتب با مخاطبان ارتباط گرفت و ایمیل های تازه ای ارسال کرد. این کار می تواند به شکل خودکار با عملکرد مارکتینگ اتومیشن انجام شود.

علاوه بر ارسال ایمیل، سیستم اتوماسیون بازاریابی می تواند اطلاعاتی در مورد رفتار مخاطب و چگونگی برخورد او با ایمیل ارسالی جمع آوری کند و از آن برای تکمیل بانک اطلاعاتی ایمیل مارکتینگ استفاده کند. این داده ها می توانند در جهت بهبود کمپین های بازاریابی استفاده شوند.

۱۰ مزیت اتوماسیون بازاریابی چیست؟

استفاده از اتوماسیون بازاریابی به ایجاد ارتباط بهتر با مخاطب کمک می کند. بهبود تعامل با افراد، می تواند به پیوند جدی تر بین مخاطب و کسب و کار منجر شود. در این صورت ترافیک ورودی از کانال های بازاریابی مختلف بیشتر می شود و احتمال فروش افزایش می یابد. هرچه درآمد حاصل از کمپین بازاریابی بیشتر باشد، هزینه انجام شده برای جذب هر نفر کاهش و نرخ ROI یا بازگشت هزینه افزایش می یابد.

نکته بعد در مورد فواید مارکتینگ اتومیشن کاهش خستگی و فرسودگی منابع انسانی است. انجام کارهای تکراری و روتین موجب فرسودگی انسان می شود و بازده کار را کم می کند. بنابراین توصیه می شود انجام این امور به سیستم های اتوماسیون بازاریابی سپرده شود.

افزایش بهره‌وری سازمان ها

تیم بازاریابی هر چقدر هم توانمند باشد، به طور غریزی ممکن است دچار خطا و اشتباه شوند. ازاین‌رو اگر سیستم بازاریابی خودکار را استفاده کنید، یک تیم قدرتمند در کنار ابزارها و تکنولوژی‌های پیشرفته خواهید داشت. اما مزیت اتوماسیون بازاریابی چیست؟ اگر اتوماسیون بازاریابی را وارد سیستم کسب‌وکار خود کنید، اولین تأثیرش کارآمدی کارکنان در تمام بخش‌ها خواهد بود.

گاهی با خودتان می‌گوید ای کاش یک نیرو حرفه‌ای یک گوشه‌ای از کار بازاریابی را بر عهده می‌گرفت تا بتوانم وظایف استراتژی بازاریابی را به عهده دیگر کارمندان قرار دهم. حالا با کمک اتوماسیون می‌توانید هزینه کارکنان را کاهش دهید. از طرفی زمان و انرژی بیشتری برای کارکنانتان باقی می‌ماند تا روی استراتژی مهم‌تر حرفه‌ای کار کنند.

به جای اینکه هر روز با ارسال دستی پیام‌ها و عملکردهای خود را به شبکه‌های اجتماعی برسانید، می‌توانید این فرایند را خودکارسازی کنید. چه بسا در ساعت مقرر و دقیق به هدف خود در شبکه‌های اجتماعی می‌رسید.

حالا کارمندان شما می‌توانند وظایف خلاقانه‌تری مانند برنامه‌ریزی و طوفان فکری برای کمپین‌ها و پروژه های آینده انجام دهد.

همچنین انجام فرایند در یک پلتفرم اتوماسیون وظایف تیم شما را آسان‌تر و در وقت آن‌ها صرفه‌جویی خواهد کرد. حالا اعضای تیم می‌توانند در رسانه های اجتماعی پست بگذارند. یک کمپین پرورش ایمیل ایجاد کنند. یک مقاله در وبلاگ ارسال کرده یا صفحه فرود در نرم‌افزار ایجاد کنند. همه این‌ کارها را می‌توانند به‌راحتی و بدون اتلاف وقت در کیفیت بالا انجام دهند.

بهبود نرخ تبدیل

وقتی صحبت از افزایش نرخ تبدیل به میان باشد، تیم شما درمانده نخواهد ماند، چراکه اتوماسیون بازاریابی به کمک‌شان خواهد آمد.

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی در افزایش نرخ تبدیل نقش دارد و برای همین می‌توانید با کمک این نرم‌افزار سرنخ خود را به‌طور مؤثر مدیریت کنید.

حالا اتوماسیون چطور به بهبود نرخ تبدیل کمک می‌کند؟

 • سرنخ‌ها را ردیابی می‌کند
 • کاربرانی که به وب‌سایت‌تان مراجعه کرده‌اند ولی خرید نکرده‌اند را با این سرنخ‌ها ردیابی کرده و مورد هدف قرار می‌دهد. این هدف‌گیری مجدد منجر به بازگشت کاربر به سبد خرید خواهد شد.
 • استراتژی بازاریابی را تجزیه‌وتحلیل کرده و نحوه جذب بازدیدکنندگان را برای کسب‌وکار شما در نظر می‌گیرد.

در این صورت با کمک اتوماسیون زمان بیشتری برای تیم بازاریابی خود ذخیره‌ کرده‌اید. همچنین به این شکل می‌توانید cro خود را بهبود بخشید و به فروش بالا در کمپین دست یابید.

افزایش بازگشت سرمایه (ROI)

یکی دیگر از راهکارهای افزایش بازگشت سرمایه (ROI) استفاده از اتوماسیون بازاریابی است. اتوماسیون بازاریابی چیست؟ وقتی استراتژی بازاریابی را خودکارسازی کنیم تا roi افزایش یابد در واقع از اتوماسیون استفاده کرده‌ایم. شما باید پلتفرم اتوماسیون بازاریابی را متناسب با نوع کسب‌وکارتان انتخاب کنید. چراکه در ROI تأثیرگذار خواهد بود. برای اینکه بتوانید تأثیر را از اتوماسیون بازاریابی بر نرخ بازگشت سرمایه بگیری باید بیشترین مشتری را جذب کنید. اگر بتوانید با کمک ابزارها و پتلفرم‌های مدیریت بازاریابی به صورت خودکار به سازماندهی سیستم بپردازید، پس بازدهی کمپین را با خودکارسازی جلو برده‌اید. حالا بیایید ببینیم مزایای استفاده از اتوماسیون بازاریابی چه تأثیری بر نرخ بازگشت سرمایه دارد:

 • شخصی‌سازی سفر مشتری بر اساس داده‌های دریافتی برای افزایش موفقیت کمپین
 • افزایش نرخ تبدیل و بهبود بازگشت سرمایه و بازدهی کمپین

یکی از مهم‌ترین تأثیرات اتوماسیون این است که قادر به ارائه پیام مناسب در زمان درست برای مخاطب هدف است. اگر داده‌های مناسبی را درباره مشتری از اتوماسیون دریافت کرته باشید می‌توانید ارتباط خود را با مشتری حفظ و با او تعامل کنید. این تعامل هم برندتان را به او یادآوری کرده و هم می‌تواند منجر به خرید بیشتر شود.

دیگر تأثیرات مارکتینگ اتومیشن (اتوماسیون بازاریابی) بر نرخ بازگشت سرمایه از قرار زیر است:

 • حذف فرایندهای تکراری
 • افزایش تعامل با مشتریان
 • شخصی‌سازی پیام و سفر مشتری
 • بازاریابی در میدان وسیع‌تر

پرورش بهتر سرنخ‌ها

وقتی مشتری به محصول یا برندتان علاقه‌ای نشان دهد، پس یک سرنخ به کسب‌وکارتان هدیه کرده است. در حالت بسیار صمیمانه‌تری او برای شما گوشه چشمی نازک کرده تا به‌سراغش بروید. برای همین تولید سرنخ یک گام بسیار مهم در رشد هر کسب‌وکاری است. وقتی مراحل مختلف در بازاریابی و فروش را خودکارسازی کنید. حالا تیم فروش شما زمان بیشتری دارند تا روی استراتژی کلی تمرکز کردده و سرنخ‌هایی را پرورش دهن که همان موتور استارت برند خواهد بود. پس با این وجود مشتریان بالقوه بیشتر و در نتیجه مشتریان بیشتری دارید.

از دیگر مزایای اتوماسیون بازاریابی در پرورش لید (سرنخ):

 • آنالیز دقیق‌تر از رفتار مشتری: با اتوماسیون بازاریابی تصویری غنی‌تر و دقیق‌تر از رفتار مشتری بالقوه دریافت می‌کنید.
 • درک علایق مشتری: با استفاده از روش‌های ردیابی رفتاری مسیر کاربر از طریق وب‌سایت را دنبال می‌کند. این ردیابی دقیق به تیم بازاریابی کمک می‌کند تا علایق مشتریان بالقوه و جایگاه آن‌ها در چرخه حیات خرید را درک کنید.
 • شخصی‌سازی: می‌توان پیگیری‌ها را بر اساس بینش‌های رفتاری سفارشی کرد.

برای مثال مشتری در حال جستجو درباره دسته زیادی از محصولات است. حالا نمی‌توانیم بگوییم که او به ما یک سرنخ درباره محصول موردنظر داد. او در واقع در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره محصول برتر و تکمیل لیست خرید خود است. حالا اگر همین کاربر درباره یک محصول خاص در گوگل جستجو کند. پس او یک سرنخ به ما داده و حالا آماده صحبت با فروشنده است.

اطلاعات که از نقاط تماس برند با مشتری بدست می‌آید، اولویت‌بندی سرنخ‌ها را مشخص می‌کند، اطلاعاتی از جمله: بازدیدها و دانلودها از وب‌سایت، فعالیت رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی مستقیم – امکان امتیازدهی خودکار.

این عوامل در گستردگی یک کمپین بازاریابی تأثیر مثبت می‌گذارد:

 • پیام های بازاریابی مبتنی بر محرک
 • برای حفظ علاقه، ایمیل‌های «دریپ فید» نادر
 • ایمیل های شخصی سازی شده
 • پیام های فیس بوک یا توییتر

بهبود حفظ مشتری

یک ارتباط مستقیم بین حفظ و جذب مشتری و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) وجود دارد. چراکه اگر ROI افزایش یابد، در واقع عملکرد کمپین در بخش جذب مشتری موفقیت آمیز بوده و سرنخ‌های زیادی تبدیل به مشتری واقعی شده‌اند. اتوماسیون بازاریابی چیست؟ اتوماسیون بازاریابی با تأثیری که در بخش دریافت داده‌ها می‌گذارد، بیشترین تأثیر را در بخش بهبود حفظ مشتری نصیب‌تان خواهد کرد. اتومیشن مارکتینگ با ارسال به موقع پیام‌های هدفمند به مخاطب هدف می‌تواند نرخ ریزش را کاهش یابد یا مشتری را به اصطلاح روی هوا بزند.

با اتوماسیون می‌توانید الگوهای رفتاری مشتری را بدست آورید و بر طبق آن محتوا تولید کنید و پیام خود را در قالب شخصی‌سازی به او منتقل کنید.

امروز اتومیشن مارکتینگ به یک فناوری بسیار پیشرفته در زمینه مدیریت ارتباط با مشتری نیز دست یافته است. شما می‌توانید با ادغام اتوماسیون بازاریابی با crm به حفظ مشتری کمک کنید. crm ارتباط با مشتریان را بهبود می‌بخشد و در راستای این تعامل نیز به حفظ مشتری نیز کمک خواهد کرد.

جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل بهتر داده‌ها

این روزها بسیاری از کسب‌وکارها درباره «big data» حاصل از چند منبع دیتا صحبت می‌کنند. صاحبان کسب‌وکار می‌دانند برای موفقیت در کمپین‌ها و استراتژی بازاریابی خود باید به یک منبع بزرگی از داده‌ها دسترسی پیدا کنند. صحبت درباره جمع‌آوری داده مشکلی به وجود نمی‌آورد. ولی هیچ‌کدام از این افراد اطلاعاتی درباره چگونی دستیابی به این داده‌های بزرگ را ندارند.

حالا اتوماسیون بازاریابی وارد عمل می‌شود!

اتوماسیون بازاریابی چیست؟ اتوماسیون بازاریابی اطلاعات ارزشمندی را در مقیاس بزرگ جمع‌آوری کرده و در اختیارتان می‌گذارد تا بلافاصله آن را اجرایی کنید.

پلفترم‌های اتوماسیون بازاریابی جامع‌ترین راه‌حل برای اندازه‌گیری کمپین‌ها و پیش‌بینی رفتار مصرف کننده در بودجه کسب‌و‌کار کوچک هستند. با کمک اتوماسیون و ارائه یک پلتفرم واحد برای داشبورد به این موارد دست می‌یابیم: تجزیه‌وتحلیل، گزارش حلقه بسته، جمع‌آوری و ذخیره داده‌ها.

دیگر مزایای اتوماسیون در جمع‌آوری داده‌ها

 • یکی از مزایای بی‌شمار پلتفرم اتوماسیون بازاریابی، قابلیت جمع‌آوری داده‌های دقیق‌تر از مشتریان بالقوه نسبت به داده‌های قبلی است.
 • با تست A/B دارایی های بازاریابی آزمایش شده تا تکنیک هایی بهتری برای انجام کارها پیدا شود. همچنین با درک این مطلب دریابید که چگونه فروش و بازاریابی بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد.

مقیاس‌پذیری آسان

یکی از ابتدایی‌ترین کارهای لازم قبل از تدوین استراتژی بازاریابی تعیین مقیاس کسب‌وکارتان است. حالا این مقیاس‌پذیری یا مقیاس چیست؟ در واقع بزرگی یک کسب‌وکار معمولا با معیارهایی مانند تعداد مشتریان، نوع کسب‌وکار و تعداد محصولات سنجیده می‌شود و به آن مقیاس می‌گویند. اتوماسیون بازاریابی در این بخش نیز تأثیرات بسزایی می‌گذارد.

برای تنظیم سیستم و فرایند بازاریابی در نظر داشتن مقیاس نیز مهم است. آیا این فرایند در رشد شرکت شما مؤثر است؟ اگر مقیاس‌پذیر نباشد، توسعه شرکت شما سخت خواهد بود.

اتوماسیون بازاریابی در ایجاد فرایندهای مقیاس‌پذیر نقش دارد. از طرفی هرچه یک فرآیند عملکرد دستی بیشتری داشته و بیشتر به یک فرد وابسته باشد با رشد تیم مقیاس‌پذیری آن سخت‌تر خواهد بود.

صرفه‌جویی در هزینه

چقدر زمان‌تان در اجرای استراتژی بازاریابی صرف کارهای کم‌اهمیت‌تر می‌شود؟ تیم فروش شما چقدر زمان برای کارهای مهم‌تر دارند؟ بله درست است! وقتی بخواهیم چندین کار را با هم انجام دهیم، به طور قطع تیم بازاریابی نمی‌تواند همه آن‌ها را به نحو احسن انجام دهند. امروز با کمک اتوماسیون بازاریابی و خودکارسازی مستقیم و غیرمستقیم عملکردهای بازاریابی باعث شده تا از این مشکل دور بشویم. با کمک اتوماسیون شما می‌توانید کارهای روتین بازاریابی را از حالت دستی به خودکار تبدیل کنید.

در این حالت در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی زیادی خواهد شد. ازاین‌رو می‌توانید این زمان و هزینه‌های ذخیره‌ شده در این بخش‌ها را صرف اقدامات مهم‌تر اجرای کمپین کنید. همچنین بر تعامل بیشتر با مشتری تمرکز کرده و نرخ تبدیل را افزایش خواهید داد. در این صورت اگر یک مشتری سبد خرید را ترک کرده باشد با همین تعامل‌ها می‌توانید آن را به سبد خرید برگردانید.

حالا چطور اتوماسیون در صرفه‌جویی هزینه‌ها نقش دارد؟ اتوماسیون بازاریابی می‌تواند با کمک ابزارها و پلتفرم‌های مخصوص به خود وظایف چند کارمند را همزمان انجام دهد. برای همین دیگر نیازی به استخدام فرد جدید در مجموعه ندارید. در این صورت در هزینه‌هایتان بسیار صرفه‌جویی خواهد شد.

از طرفی با شخصی‌سازی محتواها می‌توانید مشتری هدف را جذب کرده و متناسب با آن نیز اقدام هزینه‌دار انجام دهید تا مستقیم به‌سراغ مخاطب هدف بروید و هزینه‌ها به نصف یا صفر کاهش یابند.

بهبود رضایت مشتری

چه زمانی کسب‌وکار ما رونق پیدا کرده و در دل مخاطب یک برند محبوب می‌شویم؟ وقتی که رضایت مشتری را بدست آورده باشیم. یکی از راهکارهای بهبود رضایت مشتری استفاده از اتوماسیون بازاریابی است. اتوماسیون بازاریابی چیست؟ وقتی بتوانیم رضایت مشتری را با کمک خودکارسازی ابزارهای بازاریابی دست یابیم، در واقع از اتوماسیون بهره برده‌ایم.

حالا به ‌نظرتان چطور در رضایت مشتری تأثیرگذار است؟

اتوماسیون یک دسته داده‌ مرتبط و دقیق را در اختیار تیم فروش قرار می‌دهد. تیم فروش نیز با کمک اتوماسیون علایق و سلایق مشتری هدف را برای ارسال پیام در نظر می‌گیرد. بعد از آن به جای ارسال پیام‌های غیرمرتبط و خسته کردن مخاطب، حالا برای او درخواست‌های مناسب ارسال می‌کند. مشتری نیز با او همراه شده و برای احترامی که از سوی برند نصیبش شده حالا می‌خواهد خواسته‌تان برآورده کند.

پس شما باید ابتدا مخاطب هدف خود را به درستی شناسایی کنید و این کار توسط یکی از ابزارهای اتوماسیون یعنی crm صورت می‌گیرد. شما با بهبود روابط خود با مشتری با کمک این پلتفرم می‌توانید بر طبق علایق او محتوا و درخواست ایجاد کنید تا توجه او را به خود جلب کنید. برای کسی اطلاعات بیشتر در مورد اینکه CRM چیست و مزایا ادغام آن با مارکتینگ اتومیشن کلیک کنید!.

افزایش آگاهی از برند

وقتی مخاطب درباره شما هیچ اطلاعاتی نداشته باشد، محصولتان را نشناسد و درباره شما چیزی نداند، پس چطور از او می‌خواهید که به شما اعتماد کند. مشتری وقتی به شما در خرید اعتماد می‌کند که با چشم‌اندازها و محصولات و دغدغه شما برای مشتری آشنا باشد. این عملیات شناسایی برندتان توسط مخاطب آگاهی از برند نامیده می‌شود.

اتوماسیون بازاریابی چیست؟ اتوماسیون بازاریابی یکی از ابزارهای افزایش آگاهی از برند توسط مخاطب است. شما می‌توانید خودتان را با مخاطب با خودکارسازی داده‌هایتان بشناسید. یعنی درست در جایی ظاهر شوید که او نیاز دارد با شما ارتباط برقرار کند و برندتان به چشمم بیاید.

یکی از این راه‌ها این است که ارتباط خود را با مخاطب حفظ کنید و مدام خودتان را به او یادآوری کنید تا در زمان خرید برندتان را به یاد بیاورد. با کمک اتوماسیون بازاریابی می‌توانید این عملیات را به‌درستی انجام دهید:

 • چاپ و نشر اطلاعات
 • انتشار محتوای منظم
 • خودکارسازی عملیات ارسال خبرنامه از طریق ایمیل
 • ارائه پیام‌هایی حاوی جایزه و تبلیغات
 • خودکارسازی روابط با مشتری
 • اولویت‌بندی مجدد فرصت‌ها
 • تبلیغات گسترده در تمام کانال‌های مرتبط
 • سیستم و پست نظرسنجی در شبکه‌های اجتماعی

حالا به ‌نظرتان چطور در رضایت مشتری تأثیرگذار است؟

اتوماسیون یک دسته داده‌ مرتبط و دقیق را در اختیار تیم فروش قرار می‌دهد. تیم فروش نیز با کمک اتوماسیون علایق و سلایق مشتری هدف را برای ارسال پیام در نظر می‌گیرد. بعد از آن به جای ارسال پیام‌های غیرمرتبط و خسته کردن مخاطب، حالا برای او درخواست‌های مناسب ارسال می‌کند. مشتری نیز با او همراه شده و برای احترامی که از سوی برند نصیبش شده حالا می‌خواهد خواسته‌تان برآورده کند.

پس شما باید ابتدا مخاطب هدف خود را به درستی شناسایی کنید و این کار توسط یکی از ابزارهای اتوماسیون یعنی crm صورت می‌گیرد. شما با بهبود روابط خود با مشتری با کمک این پلتفرم می‌توانید بر طبق علایق او محتوا و درخواست ایجاد کنید تا توجه او را به خود جلب کنید. برای کسی اطلاعات بیشتر در مورد اینکه CRM چیست و مزایا ادغام آن با مارکتینگ اتومیشن کلیک کنید!.

کاربرد marketing automation چیست؟

کاربردهای اتوماسیون بازاریابی

تا اینجا در مورد برخی از موارد کاربرد اتوماسیون بازاریابی حرف زدیم. اما استفاده از اتوماسیون بازاریابی می تواند با اهداف دقیق تر و جزئی تر باشد. از جمله این موارد می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • ایجاد مشتریان راغب
 • جمع آوری سرنخ یا Lead Generation
 • گردآوری اطلاعات در مورد مشتریان جهت استفاده در بهبود کمپین تبلیغاتی
 • افزایش فروش از طریق بازاریابی هدفمند
 • تهیه گزارش های جامع و کاربردی
 • بهبود تعامل با مشتری با هدف حفظ و وفادارسازی آنان

ویژگی های بهترین ابزار اتوماسوین بازاریابی چیست؟

سیستم اتوماسیون بازاریابی توسط شرکت های مختلفی عرضه شده است. هریک از این سیستم ها ویژگی های خاصی دارند که می تواند در رفع نیاز کاربران موثر باشد. اما ویژگی های بهترین ابزارmarketing automation چیست؟

برای انتخاب بهترین ابزار اتوماسیون بازاریابی، ابتدا قابلیت های نرم افزار را بررسی کنید. هرچه ابزارهای بیشتری در اختیار کاربر باشد، می تواند فعالیت های خود را به صورت شخصی سازی شده مدیریت کند و بر روند اتوماسیون بازاریابی کنترل داشته باشد.

مورد بعد برای انتخاب بهترین نرم افزار مارکتینگ اتومیشن قابلیت تحلیل داده هاست. جمع آوری و تحلیل داده ها می تواند به بهبود کمپین تبلیغاتی کمک کند. به این صورت که از نتیجه تحلیل داده ها، برای تعامل بهتر با مخاطبان و ایجاد سفر مشتری جذاب تر استفاده شود.

نکته سوم برای انتخاب نرم افزار اتوماسیون بازاریابی قابلیت هماهنگی با ابزارهای دیگر است. در کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی از کانال ها و ابزارهای مختلف استفاده می شود تا پیام کسب و کار به گوش مخاطبانش برسد. اگر نرم افزار اتوماسیون بازاریابی نتواند هماهنگی خوبی بین این ابزارها و کانال ها ایجاد کند، پایش و تحلیل نتایج بسیار دشوار خواهد شد.

علاوه بر این موارد، رابط کاربری ساده، پشتیانی و آموزش کامل و قیمت مناسب می تواند در انتخاب بهترین نرم افزار مارکتینگ اتومیشن موثر باشد. نرم افزار وب اینگیج چیست؟ وب اینگیج نمونه ای از سیستم‎ های اتوماسیون بازاریابی است که تمام ویژگی های ذکر شده را داراست. این نرم افزار ویژگی ها و امکانات مختلفی دارد. از جمله:

پلتفرم داده های مشتریان

پروفایل مشتریان می تواند اطلاعاتی در جهت بهبود کمپین بازاریابی در اختیار شما بگذارد. اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می کند تا با یکپارچه سازی این اطلاعات، از آن ها بهره ببرید و از نتایج حاصل برای بهبود فرایند بازاریابی استفاده کنید.

تقسیم بندی مشتریان

وقتی داده های بیشتری در مورد مشتریان خود داشته باشید، می توانید آن ها را براساس ویژگی های مشترک که با کسب و کارتان در ارتباط است، دسته بندی کنید. سپس برای هر دسته پیام های تبلیغاتی مخصوصی ایجاد کنید و از این طریق، بازاریابی خود را هدفمندتر دنبال کنید و هزینه ها را کاهش دهید.

تجزیه و تحلیل درآمد

در یک کمپین بازاریابی همواره باید هزینه ها و درآمدهای خود را زیر نظر داشته باشید و با معیارهای مختلف آن ها را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر زمانی میزان درآمد شما از هر مشتری کاهش یافت، می توانید روی برنامه های حفظ مشتری و ریتارگتینگ آن ها تمرکز کنید. همه این استراتژی ها به کمک نرم افزار اتوماسیون بازاریابی قابل انجام است.

شخصی سازی وبسایت

امروزه بازاریابی براساس داده ها پیش می رود. هر تیمی که بتواند داده های بیشتری از بازار و مشتری به دست آورد و از آن ها برای بهبود کمپین خود استفاده کند، موفقت تر خواهد بود. به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که با شخصی سازی وبسایت، تجربه کاربران را از حضور در سایت خود بهبود بخشید و با بهبود تعامل کاربران سایت، رضایت افراد را افزایش دهید.

شخصی سازی اپلیکیشن

همچون وبسایت، اپلیکیشن ها نیز می توانند برای کاربران خود شخصی سازی و بهینه شوند. به عنوان مثال، می توان با ارسال پوش نوتیفیکیشن متناسب با نیاز و رفتار کاربر در اپلیکیشن، اثرگذاری بیشتری بر او داشت تا در نهایت اقدام مد نظر کسب و کار را انجام دهد.

اجرای کمپین ها

در پایان به کمک بانک اطلاعاتی خود که از کانال های بازاریابی مختلف جمع آوری و تحلیل کرده اید، سفر مشتری را طراحی کرده و کمپین های تبلیغاتی هدفمند و هوشمند را اجرایی کنید. همه این ها به سادگی و با استفاده از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی قابل انجام است.

راهکار اتوماسیون بازاریابی چیست؟

پس از مطالعه ویژگی های نرم افزار مارکتینگ اتومیشن، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که روش انجام کار اتوماسیون بازاریابی چیست؟ در ادامه به چند مورد از راهکارهای آن اشاره خواهیم کرد.

جذب مشتری

یکی از کاربردهای اتوماسیون بازاریابی، جمع آوری اطلاعات مخاطبان جهت شناخت بیشتر پرسونای هدف است. از این طریق می توانید بازاریابی خود را متناسب با خصوصیات و نیاز هر فرد شخصی سازی کنید و با ارائه پیشنهادات تاثیرگذار، شانس موفقیت خود را در جذب مشتری افزایش دهید.

هرچه مشتریان بیشتری را از طریق کمپین بازاریابی خود جذب کنید، بازگشت سرمایه نیز افزایش می یابد. رسیدن به این هدف، نیازمند شناخت دقیق مخاطب هدف است. این شناخت به کمک اطلاعات جمع آوری شده به وسیله اتوماسیون بازاریابی حاصل می شود.

جلوگیری از ریزش مشتری

با وجود اتوماسیون بازاریابی و نقش آن در کاهش هزینه های جذب مشتری، باز هم ایجاد مشتریان جدید هزینه بیشتری نسبت به حفظ مشتریان فعلی دارد. مارکتینگ اتومیشن کمک می کند تا از طریق داده های جمع آوری شده، محل ریزش مشتری و چیزی را که باعث جدایی بین او و کسب و کارتان شده است، پیدا کنید. این هدف با به دست آوردن اطلاعات در مورد مشتریان قبلی و کسانی که خرید خود را تکرار نکرده اند، قابل دستیابی است.

علل ریزش مشتریان و راهکارهای قطعی برای کاهش نرخ آن

بازگشت مشتری

ریتارگتینگ یا هدف گیری مجدد مشتریان به معنای آن است که حتی پس از خرید، افراد را رها نکنید و سعی کنید تا راهی برای ادامه تعامل پیدا کنید. این تعامل به شما کمک می کند تا مشتریان خود را در مسیر وفادار شدن قرار دهید.

البته ریتارگتینگ صرفا برای وفادارسازی مشتری استفاده نمی شود. گاهی شما مشتریانی دارید که پس از خرید، به حالت غیرفعال درمی آیند. منظور از مشتری غیرفعال، افرادی هستند که تجربه خرید از شما را دارند اما در حال حاضر، قصد خرید جدیدی ندارند. در چنین مواردی نقش اتوماسیون بازاریابی چیست؟

همچون موارد گذشته، مارکتینگ اتومیشن می تواند از طریق اجرای کمپین بازاریابی هوشمند، مشتریان غیرفعال را به خریدهای بعدی ترغیب کند. از این طریق، هزینه های بازاریابی کاهش چشمگیری پیدا می کنند.

سوالات متداول در مورد اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

نرم افزارها و سیستم هایی هستند که می توانند امور تکراری در کمپین های بازاریابی را به صورت خودکار انجام دهند تا سرعت و دقت کار افزایش یابد.

مزایای اتوماسوین بازاریابی چیست؟

افزایش بهره‌وری بهبود نرخ تبدیل افزایش بازگشت سرمایه (ROI) بازاریابی پرورش بهتر سرنخ‌ها بهبود حفظ مشتری جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل بهتر داده‌ها مقیاس‌پذیری آسان صرفه‌جویی در هزینه بهبود رضایت مشتری افزایش آگاهی از برند

مارکتینگ اتومیشن چه کاربردهایی دارد؟

- ایجاد مشتریان راغب - جمع آوری سرنخ یا Lead Generation - گردآوری اطلاعات در مورد مشتریان جهت استفاده در بهبود کمپین تبلیغاتی - افزایش فروش از طریق بازاریابی هدفمند - تهیه گزارش های جامع و کاربردی - بهبود تعامل با مشتری با هدف حفظ و وفادارسازی آنان

جهت دریافت مشاوره در مورد اتوماسیون بازاریابی، این فرم را تکمیل کنید.

و در پایان این که...

به عنوان یک راهکار سریع و دقیق، اتوماسیون بازاریابی می تواند گزینه مناسبی برای تیم های مارکتینگ و بازاریابی باشد. اما منظور از اتوماسیون بازاریابی چیست؟ 

سیستم های اتوماسیون بازاریابی در کمپین های بازاریابی استفاده می شوند تا فرایندهای تکراری را برعهده بگیرند و انجام آن ها را سرعت ببخشند. در طی آن، اطلاعات مفید و کاربردی را نیز استخراج می کنند که می تواند برای بهبود کمپین بازاریابی استفاده شود.

برای انتخاب بهترین نرم افزار مارکتینگ اتومیشن به چند نکته دقت داشته باشید؛ از جمله: قابلیت تحلیل داده ها، امکان هماهنگی با ابزارهای دیگر، رابط کاربری ساده، پشتیانی و آموزش کامل و قیمت مناسب. همه این موارد در نرم افزار اتوماسیون بازاریابی وب اینگیج در دسترس است. برای اطلاع بیشتر، می توانید به قسمت وب اینگیج مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات