نحوه عملکرد مارکتینگ اتومیشن چگونه است؟ (عملکرد نرم افزار مارکتینگ اتومیشن)

نحوه عملکرد مارکتینگ اتومیشن

اجرای کمپین های تبلیغاتی یکی از چالش های کسب و کارهای آنلاین است. تیم مارکتینگ در این کمپین ها باید برنامه ریزی دقیق داشته باشد و با تعیین استراتژی های هر کمپین، آن را به مرحله اجرا درآورد. اجرای درست کمپین ها و تحلیل دقیق آن ها نیز بر عهده تیم مارکتینگ است. خوشبختانه ابزارهای مختلفی برای کمک به اجرای دقیق کمپین ها طراحی شده است که یکی از آن ها مارکتینگ اتومیشن است. اتوماسیون بازاریابی یا مارکتینگ اتومیشن (Marketing automation) از نرم افزاری برای خودکارسازی کار بازاریابی استفاده می کند. بخش های بازاریابی می توانند کارهای تکراری مانند بازاریابی ایمیلی، پست های رسانه های اجتماعی و حتی کمپین های تبلیغاتی را خودکار انجام دهند. فناوری مورد استفاده در اتوماسیون بازاریابی، انجام این وظایف را سریع تر و آسان تر می کند. در این مطلب تصمیم داریم تا با نحوه عملکرد مارکتینگ اتومیشن آشنا شویم و به بررسی کامل آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

مختصری درباره مارکتینگ اتومیشن

عملکرد مارکتینگ اتومیشن

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی نرم افزاری است که فرآیندهای بازاریابی مورد استفاده برای حمایت از کمپین های بازاریابی دیجیتال را ساده می کند. این اتوماتیک سازی می تواند شامل مدیریت کمپین، تقسیم بندی مخاطبان، تجزیه و تحلیل رفتاری، نظارت بر وبسایت و امتیازدهی به لید باشد.

اتوماسیون بازاریابی فرآیندهای بازاریابی را ساده می کند و به شما کمک می کند به نتایج بهتری دست یابید. به جای وقت گذاشتن روی فرآیندهای دستی و تکراری، می توانید روی کارهای مهم تر و استراتژیک تری مثل برنامه ریزی و طراحی، توسعه هدف، تحقیق، ایجاد ثبات در برندسازی، اندازه گیری KPI و موارد دیگر تمرکز کنید. با استفاده از مارکتینگ اتومیشن، تیم های بازاریابی می توانند:

 • از طریق برنامه های رهبری فکری و حمایتی و استفاده بهتر از وبلاگ ها، وبسایت ها، شبکه های اجتماعی و سایر پلتفرم های دیجیتالی برای علاقه مشتریان فعلی و جذب مشتریان بالقوه، آگاهی از برند ایجاد کنند.
 • داده های مشتری را از طریق تعامل با افراد (شناخته و ناشناخته) در چندین کانال، از جمله ایمیل، ثبت نام در خبرنامه، دانلود محتوا، بازدید از رسانه های اجتماعی و وبسایت، رویدادهای داخلی و مجازی و غیره جمع آوری کنند.
 • از این داده ها برای ساده سازی و بهبود بخش بندی مخاطبان و هدف گیری مشتری استفاده کنند.
 • هر پیام بازاریابی را برای بخش های مناسب و اهداف خود، شخصی سازی کنند و هر یک را با مخاطبان مورد نظر خود مرتبط تر کنند.
 • پیام های بازاریابی را در کانال مناسب (و ترجیحی) در زمان مناسب برای گیرنده ارسال کنند (این کار به لطف داده های به دست آمده از این ابزارها مشخص است).
 • تجزیه و تحلیل ها را به دقت بررسی و مرور کنند تا متوجه شوند که کمپین ها چگونه انجام می شوند.
 • کمپین ها را به طور مداوم بازبینی و بهینه سازی کنند.

مزایای مارکتینگ اتومیشن

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی فرآیندها را خودکار می کند تا تیم های بازاریابی بتوانند نتایج کمپین ها را در تمام کانال ها، از جمله ایمیل، وب، نمایش، جستجو و شبکه های اجتماعی، برنامه ریزی، هماهنگ، مدیریت و اندازه گیری کنند. اتوماسیون بازاریابی برای هر سازمانی سودمند است و به همین دلیل است که به یکی از اصلی ترین نیازها در بازاریابی دیجیتال تبدیل شده است. با خودکار کردن فرآیندها، تیم مارکتینگ می تواند از مزایای زیر بهره ببرد:

افزایش نرخ تبدیل

بر اساس مطالعه ای که توسط شرکت تحقیقاتی eMarketer انجام شده، بازاریابان صنعت B2C با استفاده از مارکتینگ اتومیشن، افزایش باورنکردنی نرخ تبدیل را تجربه کرده اند و تبدیل آن ها به ۵۰ درصد رسیده است. بنابراین، زمانی که بازاریاب، تولید لید مناسب را از طریق اتوماسیون بازاریابی انجام دهد، سازمان می تواند بازار هدف مناسب را جذب کند.

افزایش بهره وری افراد

کارمندان شما اهمیت بیشتری نسبت مشتریان و ذینفعان شرکت دارند. بدون آنها، هیچکس کسب و کارتان را اداره نخواهد کرد. با استفاده از اتوماسیون بازاریابی، کارمندان شما از کارهای ساده و پیش پا افتاده راحت می شوند و می توانند روی کارهای مهم تر تمرکز کنند. علاوه بر این، فرصتی برای شما است که با آسان تر کردن کار کارمندان، آن ها را به سازمان علاقه مندتر کنید.

تحقیقات شرکت نرم افزاری Marketo نشان می دهد که ۹۵ درصد از شرکت هایی که از مارکتینگ اتومیشن استفاده کرده اند، معتقدند که بهره وری کارکنانشان افزایش یافته است.

گردش کار بهتر

اتوماسیون بازاریابی همه کارها را مرتب نگه می دارد. تراکنش ها را مرتب می کند، فعالیت ها را نظام مند می کند، برنامه ریزی مناسبی ایجاد می کند و در محل کار برای رسیدن به یک هدف مشترک همکاری می کند. در واقع، ابزارهای پیشرفته تر اتوماسیون بازاریابی حتی به صاحبان مشاغل اجازه می دهند تا برنامه ریزی و بودجه بندی شرکتی را انجام دهند. در نتیجه، گردش کارها را بسیار آسان تر و روان تر می کند.

بازگشت سریعتر سرمایه

علاوه بر همه مزایای مارکتینگ اتومیشن که تا اینجا ذکر شد، این نرم افزار نرخ بازگشت سرمایه (ROI) سریع تری را برای شما فراهم می کند. بر اساس مطالعه انجام شده توسط Forbes Insights and Turn، در یک نظرسنجی جهانی از مدیران بازاریابی آمریکایی، بازاریابان یا صاحبان کسب و کار با استفاده از مارکتینگ اتومیشن درآمد خود را حدود سه برابر افزایش دادند.

ایجاد روابط بیشتر با مشتری

اگر فکر می کنید کار بازاریابی زمانی تمام می شود که مشتریانی را به برند خود جذب کردید، کاملاً اشتباه می کنید. این تازه شروع ماجراست. حفظ مشتری به اندازه جذب آن اهمیت دارد. به عنوان یک بازاریاب، باید روابط قوی و پایدار با مشتریان ایجاد کنید. به گفته فوربس، «مارکتینگ اتومیشن می تواند به ایجاد روابط قابل اعتماد کمک کند.»

اتوماسیون بازاریابی این امکان را به شما می دهد که ارتباطی قابل اعتماد با مشتریان ایجاد کنید. مارکتینگ اتومیشن، اطلاعات بازار را همراه با ابزارهای مختلف فراهم می کند و داده ها و تجزیه و تحلیل مشتری مربوطه را ارائه می دهد. مارکتینگ اتومیشن، پیش بینی و پاسخگویی به نیازهای در حال تغییر بازار هدف را برای شما آسان تر می کند.

نرم افزار مارکتینگ اتومیشن چگونه کار می کند؟

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی بیشتر وظایف و گردش کار های مربوط به کمپین های بازاریابی دیجیتال را بر عهده می گیرد. این نرم افزار با استفاده از شش فرآیند (یا مرحله) رایج کار می کند:

 • از طریق بازدید از وب سایت، استفاده از اپلیکیشن، کلیک های ایمیل و سایر تعاملات بازاریابی دیجیتال، داده های مربوط به مشتریان بالقوه را جمع آوری می کند.
 • بر اساس داده های جمع آوری شده، محتوای مرتبط و مفید ایجاد می شود.
 • مشتریان بالقوه شناسایی می شوند، برای تیم مارکتینگ هدف قرار داده می شوند و سپس بخش بندی می شوند.
 • کمپین هایی با استفاده از بخش های مختلف برند طراحی می شود تا تجربیات شخصی سازی شده در کانال های مختلف بازاریابی دیجیتال، از جمله ایمیل، شبکه های اجتماعی، تلفن همراه و چت ارائه شود.
 • اقدامات مشتری و زمان بندی های از پیش تعیین شده، جریان های کاری بین کانالی را به منظور انجام دو کار دنبال می کنند: مشتریان را به سمت پایین قیف فروش هدایت می کنند و/یا آن ها پرورش می دهند تا در زمان مناسب به لیدهای واجد شرایط بازاریابی تبدیل شوند.
 • تجزیه و تحلیل و پیگیری نتایج کمپین انجام می شود. با استفاده از مارکتینگ اتومیشن، موانع کمپین را بشناسید و در صورت نیاز برای دستیابی به بازگشت سرمایه بیشتر بازاریابی تان را تنظیم کنید.

اجزای مارکتینگ اتومیشن

اتوماسیون بازاریابی دارای ویژگی ها و قابلیت های مفید بسیاری است که به بازاریابان اجازه می دهد نتایجی را ارائه دهند که بازگشت سرمایه را به همراه دارد. مهم ترین اجزای اتوماسیون بازاریابی عبارتند از:

دیتابیس یا پایگاه داده مرکزی بازاریابی: مکانی برای همه داده های بازاریابی، مانند تعاملات و رفتارهای مشتریان بالقوه است. شما می توانید پیام مناسب را برای هر مشتری بخش بندی کنید و هدف قرار دهید. دیتابیس به عنوان یک سیستم ثبت برای تمام اطلاعات بازاریابی در نظر گرفته می شود.

موتور بازاریابی تعاملی: محیطی برای ایجاد، مدیریت و اتوماتیک کردن فرآیندهای بازاریابی تعاملی و مکالمات در کانال های آنلاین و آفلاین است.

تجزیه و تحلیل: راهی برای آزمایش، اندازه گیری و بهینه سازی بازگشت سرمایه بازاریابی و تأثیر بر درآمد است. اینجا جایی است که تجزیه وتحلیل های واضحی در مورد اینکه چه کاری از کمپین شما مؤثر بوده، چه چیزی مفید نبوده و کدام قسمت ها به بهبود نیاز دارند، به دست می آورید.

MarTech: مجموعه ای از همه برنامه های بازاریابی موثر، مشارکتی و مقیاس پذیر است که برای رسیدن اهداف خود به آنها نیاز دارید. این همان جایی است که می توانید از فناوری استفاده کنید تا با خریداران خود در ارتباط بمانید و هماهنگی بازاریابی و فروش را ارائه دهید.

نکاتی برای استفاده از مارکتینگ اتومیشن

نکات عنلکرد مارکتینگ اتومیشن

اکنون به سراغ نحوه عملکرد مارکتینگ اتومیشن برویم و به بحث اصلی این مطلب بپردازیم. اتوماسیون بازاریابی به روش زیر انجام می شود.

استفاده از مارکتینگ اتومیشن را بر اساس نیازهای خود شروع کنید

قبل از اینکه کارها را خودکار کنید، روش های دیگری برای انجام کارها داشته اید. ایمیل ها را یکی یکی به صورت دستی ارسال می کردید. پست های شبکه های اجتماعی را روزانه منتشر می کردید.

قبل از استفاده از نرم افزار مارکتینگ اتومیشن، حتماً از خود بپرسید «من می خواهم در اینجا با این ابزار چه کاری انجام دهم؟». بر اساس کار خود، مارکتینگ اتومیشن را شروع کنید.

به یاد داشته باشید، می توانید نظرسنجی ها، تجزیه و تحلیل داده ها یا حتی زمان بندی پست های وبلاگ را با اتوماسیون بازاریابی خودکار کنید. علاوه بر این، می توانید تولید لید، مدیریت محتوا، تنظیم دقیق تحقیقات و موارد دیگر را نیز با این ابزار مدیریت کنید.

مخاطبان خود را بشناسید

بازار هدف خود را بهتر بشناسید. مخاطبان شما کسانی هستند که قبلاً از محصولات یا خدمات شما استفاده کرده اند و آنها کسانی هستند که از خودکارسازی بازاریابی شما سود خواهند برد.

در مرحله دوم، شما باید مخاطب خود را درک کنید. مخاطبانتان چه کسانی هستند و کجا می توانید آنها را پیدا کنید؟

درک رفتار آنها برای دانستن اینکه چه وظایف اتوماسیونی را باید انجام دهید، حیاتی است. همچنین ضروری است که بدانید مشتریان خود را در کدام کانال ها می توانید پیدا کنید. بنابراین، این مرحله به شما کمک می کند تا ابزارهای اتوماسیون بازاریابی مناسب را شناسایی کنید.

بازار هدف خود را با توجه به عوامل زیر بشناسید:

عوامل جمعیت شناختی – این عوامل به ویژگی هایی مانند سن، جنسیت، نژاد، تحصیلات و شغل اشاره دارند.

عوامل جغرافیایی – این فاکتور، موقعیت بازار هدف را مشخص می کند، علاوه بر این، به شهرها، استان ها، مناطق، ایالت ها، کشورها و قاره ها طبقه بندی می شود.

عوامل رفتاری – نحوه واکنش یک فرد و استفاده از محصول را تعیین کنید. شما می توانید این عوامل را به خلق و خو، وفاداری به برند، پاسخگویی به قیمت یا واکنش به تغییر تقسیم کنید.

عوامل روانشناختی – عوامل روانشناختی به نگرش ها، سبک زندگی، شخصیت ها و ارزش ها اشاره دارد.

ابزار مناسب را انتخاب کنید

مرحله بعدی شامل یادگیری ابزار مناسب است. قرار است از چه ابزاری برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید؟ توانایی های هر ابزار را بشناسید و درک کنید که چگونه می توانید از آن به بهترین شکل استفاده کنید.

پس از ارزیابی دقیق همه چیز، می توانید تصمیم بگیرید که از کدام ابزار برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

حین کار و در زمان اجرا به مرور مارکتینگ اتومیشن را بهبود ببخشید

اجرای استراتژی های جدید مانند مارکتینگ اتومیشن، تغییراتی را در کار ایجاد می کند. علاوه بر این، ممکن است برای مدتی اختلالاتی هم در کار ایجاد کند. با این حال، تغییر خوب است و ایده های جدید، روش های مختلف مدیریت امور و بسیاری موارد دیگر را به همراه دارد. استفاده از یک استراتژی خوب، تعیین مجریان، ایجاد ارتباط باز و انتخاب شیوه های اجرا در طول کار نیز قابل انجام است و به مرور می توان آن ها را بهبود بخشید.

بر پیشرفت خود نظارت داشته باشید

حتماً با استفاده از مارکتینگ اتومیشن، نتایج و اثربخشی کارهای خود را در بازاریابی دیجیتال اندازه گیری کنید؛ بر اساس استانداردهای از پیش تعیین شده خود، بر نحوه عملکرد کمپین نظارت کنید. همچنین عملکرد خود را در مقابل رقبا ارزیابی کنید.

جهت دریافت مشاوره در مورد نحوه عملکرد مارکتینگ اتومیشن این فرم را تکمیل کنید.

و در پایان این که...

در این مقاله دریافتیم که مارکتینگ اتومیشن می تواند با خودکار کردن موارد کوچک، پیش پا افتاده و اغلب تکراری که زمان نسبتاً زیادی را از نیروهای شرکت می گیرد، به موفقیت برند شما کمک کند. علاوه بر این، اتوماسیون بازاریابی بازگشت سرمایه را بهبود می بخشد. در این مطلب با نحوه عملکرد مارکتینگ اتومیشن آشنا شدیم و به بررسی آن پرداختیم. امیدواریم این راهنما، اطلاعات کامل در مورد چگونگی کار اتوماسیون بازاریابی را در اختیار شما قرار داده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات دیگر دارت