۴ مرحله طراحی تقویم محتوایی چیست | ابزار تقویم محتوایی ۲۰۲۲

اهمیت تقویم محتوایی

 

 

شاید در نگاه اول تقویم محتوایی یا همان تقویم تولید محتوا مفهومی بسیار ساده و کم اهمیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ است.برای هر کسب وکاری در فضای مجازی، یکی از بزرگترین چالشها مدیریت صحیح تولید محتوا و انتشار آن است زیرا محتوا نقشی اساسی در جذب مخاطبین هدف و موفقیت کسب وکارها دارد. با آژانس دیجیتال مارکتینگ دارت همراه باشید تا در ادامه با ۱۱ مرحله مهم در تولید تقویم محتوایی، انواع مزایای تقویم محتوایی، ۴ ابزار مهم در تولید تقویم محتوایی آشنا شوید.

فهرست مطالب

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوایی

یکی از روش ­هایی که با استفاده از آن می­ توان به شکل مناسبی محتوای خود را مدیریت کرد استفاده از تقویم محتوایی و اشکال مختلف آن مثل تقویم محتوایی اینستاگرام است.بنابراین تولید تقویم محتوایی نیز مانند قیف فروش اهمیت زیادی در روند موفقیت هر کسب و کار آنلاینی دارد.

به شکل کلی تقویم محتوایی عبارت است از یک برنامه زمان­بندی شده برای تولید ، ویرایش و انتشار محتوا در بسترها و کانالهای مختلف مثل وبلاگ ، سایت و یا حتی شبکه­ های اجتماعی.

تقویم تولید محتوا یا در اصطلاح Content Calender که برخی آن را با نام تقویم تولید محتوا می­شناسند اشکال مختلفی دارد به عنوان مثال ایجاد یک برنامه زمان­بندی برای انتشار پستها و استوری­ها در اینستاگرام یک نمونه تقویم محتوایی اینستاگرام است.

در ادامه این محتوا در مورد تولید محتوا بیشتر صحبت خواهیم کرد و در مورد هر یک از سرفصل های زیر به صورت جداگانه توضیحاتی را به شما خواهیم داد:

 • بخش های اصلی تقویم تولید محتوا
 • مراحل طراحی و تدوین تقویم محتوایی
 • ابزارهای طراحی تقویم تولید محتوا

بخش­ های اصلی تقویم تولید محتوا

با یک جستجوی ساده در اینترنت و بررسی چند نمونه تقویم تولید محتوا به راحتی متوجه خواهید شد که هر تقویم محتوایی شامل بخشهای مختلفی است که مهمترین اصل خدمات تولید محتوا دارت است. در ادامه برخی از مهم ترین بخشهای تقویم محتوایی ر ا به شما معرفی خواهیم کرد.

البته به این نکته توجه داشته باشید که هر تقویم محتوایی الزاما شامل همه بخش هایی که در ادامه بیان می­کنیم نیست و ممکن است برخی از نمونه ها مواردی کمتر یا بیشتر از آنچه که در ادامه این بخش معرفی می ­کنیم داشته باشد.

 

۱. تاریخ نشر محتوا

در این بخش از تقویم تولید محتوا ، تاریخ دقیق هر تسک یا وظیفه تعیین شده­­است به عنوان مثال تاریخ تولید یک محتوا ، ویرایش و انتشار آن در این بخش از تقویم تولید محتوا گنجانده می­شود.

۲. فرد مسئول هر تسک

در این بخش باید نام فردی که وظیفه انجام هر تسک را دارد تعیین شود به عنوان مثال شخصی که باید محتوا را تولید کند ، فردی که باید آن را ویرایش کند و یا کسی که مسئول انتشار محتوا  در بستر مورد نظر است تعیین شود.

۳. عنوان محتوا

در این بخش از تقویم محتوایی ، عنوان محتوایی که قرار است توسط نویسنده محتوا تولید شود تعیین می­شود هر چند ممکن است برخی از مدیران، انتخاب عنوان محتوا را در اختیار نویسنده محتوا قرار دهند.

۴. هشتگ ها یا کلمات کلیدی

یکی از مهمترین بخشهای هر محتوایی، بخش کلمات کلیدی یا هشتگها است که توسط تیم سئو یا مدیران تولید محتوا برای جذب مخاطبین هدف انتخاب و هدف­گذاری می­شوند.

 
 
 
 

برای جذب مخاطبین هدف باید تیم سئو با انجام تحلیلهای درست ، کلمات کلیدی مناسب که امکان جذب ترافیک مناسبی به سایت دارند را انتخاب کنند تا بتوان با تولید محتوای هدفمند زمینه افزایش کلیک گوگل یا سایر موتورهای جستجو روی لینک سایت را فراهم کرد.

برای جذب مخاطبین از طریق اکسپلور در شبکه­های اجتماعی مثل اینستاگرام هم انتخاب و استفاده از هشتگها بسیار مهم است.

۵. اولویت هر تسک

در هر کاری قطعا اولویت برخی تسک­ها مهمتر است در یک تقویم تولید محتوا هم تعیین میزان اولویت اجرای تسک­ها بسیار مهم است تا اعضای تیم، تسک­های با اولویت بالا را زودتر از بقیه کارها انجام دهند.

۶. بستر یا کانال انتشار محتوا

در این بخش کانالی که قرار است محتوا در آن منتشر شود نمایش داده­می­شود به عنوان مثال یک محتوا می­تواند در وبلاگ ، سایت و یا حتی صفحه کسب­وکار موردنظر در شبکه­های اجتماعی مثل اینستاگرام یا یوتیوب منتشر شود.

 
 

طراحی و تدوین تقویم محتوایی

تدوین تقویم محتوا

۱. شناخت مخاطب هدف و تدوین تقویم تولید محتوا

هدف اصلی و نهایی هر محتوایی جذب مخاطبین و کسب رضایت آنها است تا بتوان آنها را برای انجام عملیات مورد نظر ترغیب کنند مثلا مشتریان با مطالعه ویژگی­ها و مزایای یک محصول اقدام به خرید آن محصول از فروشگاه اینترنتی کنند.

پس برای رسیدن به این هدف باید شناخت درستی از جنسیت ، سن ، علائق و مواردی مثل اینها داشته­باشید تا بتوانید یک تقویم محتوایی مناسب و کارآمد تدوین کنید.

۲. کانال انتشار محتوا

یکی از مواردی که در تدوین و طراحی تقویم تولید محتوا باید در نظر داشت انتخاب کانال­ها و بسترهای مناسب برای انتشار محتوا است تا بتوان بیشترین میزان جذب مخاطبین هدف را داشت.

به عنوان مثال برای کسب­وکاری که در حوزه فروش آنلاین لباس زنانه فعالیت می­کند ممکن است شبکه اجتماعی اینستاگرام انتخاب بهتری نسبت به سایت باشد.

برای کسب­وکاری که در حوزه آموزش دوره­های برنامه­نویسی و دیجیتال مارکتینگ کار می­کند استفاده از سایت اولویت بیشتری نسبت به فعالیت در شبکه­های اجتماعی داشته­باشد.

به هر حال انتخاب بسترها و کانال­های انتشار محتوا یکی از مواردی است که در تدوین تقویم محتوایی بسیار مهم است.

 

 ۳. تعیین اهداف مورد نظر برای ارزیابی عملکرد

یکی از مهمترین مواردی که باید تدوین تقویم تولید محتوا در نظر داشته باشید  تعیین اهداف مورد نظر برای ارزیابی عملکرد تیم است.

به عنوان مثال در هنگام تقویم تولید محتوای اینستاگرام میتوان این هدف را تعیین کرد که تعداد فالوورهای صفحه طی یک بازه زمانی ۳ ماه از ۵هزار نفر به ۱۰هزار نفر برسد تا در پایان این دوره سه ماهه ، میزان موفقیت تیم را ارزیابی کرد.

۴. اطلاعات مورد استفاده در تقویم محتوایی

در هنگام تدوین یک تقویم تولید محتوا باید اطلاعاتی که میخواهید در داخل تقویم محتوایی نمایش دهید را تعیین کنید.

به طور کلی یک تقویم تولید محتوا شامل موارد زیر است:

 • تاریخ نوشتن ، ویرایش و انتشار محتوا
 • هشتگها یا کلمات کلیدی مورد استفاده در محتوا
 • مسئول تولید محتوا ، ویرایش و انتشار محتوا
 • موضوع محتوا یا عنوان آن
 • کانال انتشار محتوا
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

علاوه بر مواردی که در لیست بالا بیان کردیم یک تقویم محتوایی می­تواند موارد دیگری مثل لینک منابع محتوا و یا مواردی از این قبیل باشد.

بعد از اینکه با در نظر گرفتن موارد بالا اقدام به تدوین یک تقویم تولید محتوا کردید می­توانید تیم خود را تشکیل دهید و با تعیین حوزه مسئولیت­ها ، تسک­ها را اعضای تیم خود محول کنید تا آنها کار تولید محتوا را شروع کنند.

دو مزیت طلایی استفاده از تقویم محتوایی

مزیت های تقویم محتوایی

استفاده از یک تقویم تولید محتوا برای کسب­وکارهای اینترنتی می­تواند بسیار مفید باشد از جمله مهمترین مزایای تقویم محتوایی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده بهینه از زمان و منابع انسانی تیم محتوایی

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از تقویم تولید محتوا، استفاده بهینه از زمان برای تولید محتوا است و همواره محتوای باکیفیت برای انتشار در سایت یا صفحه خود در شبکه­های اجتماعی دارید.

بروزرسانی و انتشار منظم محتوا

با داشتن یک برنامه زمانی برای انتشار محتوا قطعا می­توان به شکل منظمی اقدام به انتشار محتوا کرد که این موضوع بسیار مفید است.

داشتن یک تقویم تولید محتوا می­تواند باعث انتشار منظم محتوا و پست در سایت شما شود که این موضوع باعث جذب مخاطبین به سایت شما خواهد شد زیرا مخاطبین همواره از منابع بروز اطلاعاتی استقبال می­کنند.

به علاوه انتشار منظم محتوا در سایت باعث می­شود که رباتهای خزنده موتورهای جستجو مثل گوگل ، صفحات سایت شما را به صورت دوره­ای ایندکس کنند که این موضوع باعث بهبود رتبه و سئو سایت خواهد شد.

۴ ابزار کاربردی برای طراحی تقویم محتوایی

ساده­ ترین ابزار برای طراحی تقویم محتوایی و نمایش آن به همه اعضای تیم استفاده از یک تابلو وایتبورد و کاغذهای رنگی برای نمایش هر محتوا است به طوری که می­توانید روی هر یک از این کاغذهای رنگی، یکی از محتواها به همراه اطلاعات مورد نظر خود را بنویسید و آن را روی دیوار یا تابلو وایتبورد بچسبانید.

استفاده از کاغذهای رنگی و وایتبورد برای نمایش تقویم محتوایی ساده­ترین روش ممکن است که  باعث جذابیت محیط کار برای اعضای تیم شود ولی اگر قرار نباشد اعضای تیم به صورت حضوری کار کنند و تیم به صورت دورکاری فعالیت کند امکان استفاده از این روش وجود ندارد.

با استفاده از برخی ابزارهای مارکتینگ اتومیشن هم می­توانید اقدام به طراحی تقویم تولید محتوا کنید که از جمله این ابزارها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Trello
 • Asana
 • Airtable
 • Zenkit

در ادامه در مورد هر یک از این ابزارهای مدیریت تقویم تولید محتوا به صورت مجزا توضیحاتی را بیان می­کنیم.

Trello پرکابردترین ابزار تقویم محتوایی

یکی از ساده ­ترین و پرکاربردترین ابزارها برای مدیریت پروژه­های تیمی و تقویم محتوایی Trello است که با استفاده از آن می­ توان به راحتی تسک ها و وظایف را بین اعضای مختلف تیم تقسیم کرد.

در Trello می­توان یک یا چند بورد تعریف کرد و اعضای تیم را به بورد یا همان بخش مورد نظر اضافه کرد و تسک­ها را بین اعضای تیم تقسیم کرد.

در این ابزار حتی می­توان چندین بورد محتوایی ایجاد کرد که هر یک از این بوردها می­تواند برای مدیریت یک تیم مورد استفاده قرار گیرد.

بعد از این­که تسک­ها بین اعضای تیم تقسیم شد می­توان با استفاده از تگ ها یا همان برچسب­ها میزان اولویت هر تسک را تعیین کرد اعضای تیم و یا مدیران هم می­توانند فایلها مورد نظر خود را در داخل card مربوط به هر تسک آپلود کنند و یا لینکهایی را در داخل آن card قرار دهند.

برای استفاده از Trello می­توان از سایت ، نسخه­های اندروید و یا نسخه ios این ابزار استفاده کرد.

نکته ه­ای که وجود دارد این است که Trello شامل نسخه رایگان و پولی است و برای استفاده کامل و بدون محدودیت از امکانات این ابزار باید نسخه پولی آن را تهیه کرد هر چند معمولا با استفاده از نسخه رایگان آن می­توان بسیار از کارهای مدیریت یک تیم را انجام داد.

trello

Airtable ابزار پیچیده تولید تقویم محتوا

یکی دیگر از ابزارهای مدیریت تقویم محتوایی Airtable است که نسبت به سایر ابزارهای مدیرت پروژه پیچیده­ تر است و معمولا کمتر از آن استفاده می­شود و ما فقط برای معرفی آن را مطرح کردیم و از توضیح بیشتر در مورد آن صرف­نظر می­کنیم.

ایرتیبل

Asana ابزار مدیریت و تولید تقویم محتوا

یکی دیگر از ابزارهای مدیریت پروژه و تقویم محتوایی نرم­افزار آسانا است که با استفاده از آن می­توان به راحتی یک تیم را مدیریت کرد و تسک­ها را بین اعضای تیم تقسیم کرد.

با استفاده از این ابزار می­توان به راحتی فایل­های مربوط به هر تسک را آپلود کرد و برای ارسال فایل­ها و اطلاعات دیگر نیازی نیست آن­ها را از طریق ایمیل ارسال کرد.

به علاوه این نرم­افزار شامل یک بخش گفتگو یا Discussion است که با استفاده از آن اعضای تیم می­توانند با یکدیگر گفتگو کنند و برای تبادل اطلاعات نیازی به ابزار دیگری ندارند.

آسانا هم مثل ترلو شامل نسخه رایگان و پولی است که برای استفاده از همه امکانات این ابزار باید نسخه پولی آن را تهیه کرد.

آسانا

Zenkit ابزار رایگان و پولی

یکی دیگر از ابزارهای مدیریت پروژه و تقویم تولید محتوا Zenkit است که با استفاده از آن می­توان تسک­ها را بین اعضای تیم تقسیم کرد.

این ابزار هم مثل ترلو دارای دو نسخه رایگان و پولی است که برای استفاده از همه امکانات این ابزار باید نسخه پولی آن را تهیه کرد.

زنکیت

جمع‌بندی

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید یک تقویم محتوایی شامل بخش های اصلی تاریخ نشر محتوا، کلمات اصلی محتوا، عوان محتوا، مسئول هر تسک ، بستر نشر محتوا است که هر کدام در درک بهتر فرایند بارگذاری محتوا موثر است. طراحی تقویم محتوایی در ۴ مرحله امکان پذیر است: ۱. شناخت مخاطب هدف ۲. تعیین کانال انتشار محتوا ۳. تعیین اهداف مورد نظر برای ارزیابی عملکرد ۴.تعیین اطلاعات مورد استفاده در تقویم محتوایی. یک تقویم محتوایی موثر مزایای موثر را برای کسب و کارها به همراه دارد از جمله: استفاده بهینه از زمان و منابع انسانی تیم محتوایی و بروزرسانی و انتشار منظم محتوا. در طراحی و تدوین تقویم محتوایی می توان از ۴ ابزار کلیدی طراحی تقویم محتوا استفاده کرد:

 • Trello
 • Asana
 • Airtable
 • Zenkit

اگر ابزار تدوین تقویم محتوایی دیگری میشناسید که میتواند در تکمیل لیست به ما کمک کند لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات