۵ ویژگی بهترین سرویس مارکتینگ اتومیشن برای فروشگاه های آنلاین

بهترین ابزار مارکتینگ اتومیشن

بر اساس آمار منتشر شده، حدود ۵۱ درصد از کسب و کارها در سطح دنیا، در حال استفاده از ابزار مارکتینگ اتومیشن هستند. برای این بیزینس ها، که معمولا در صنعت خود پیشرو هستند، دو امکان «حفظ مشتری» و «جلوگیری از ریزش مشتری» اهمیت بالایی دارد.

این پلتفرم ها، داده هایی را در اختیار تیم مارکتینگ قرار می دهند که با استفاده از آن ها، دستیابی به این دو هدف ساده تر خواهد بود. به همین دلیل است که سایر بیزینس های دنیا، در حال برنامه ریزی برای استفاده از این ابزار هستند.

نمونه ای از انواع پلتفرم مارکتینگ اتومیشن، وب انگیج است. سوال مهم در رابطه با این ابزار آن است که چرا وب انگیج بهترین سرویس مارکتینگ اتومیشن در فروشگاه های آنلاین است؟ چه ویژگی هایی موجب چنین امتیازی برای آن شده است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

فهرست مطالب

سرویس مارکتینگ اتومیشن

ابزار مارکتینگ اتومیشن

از زمانی که بازاریابی دیجیتال به کسب و کارها راه پیدا کرد، اهمیت اطلاعات و دیتا هم بیشتر شد. بازاریابی سنتی چندان داده محور نبود؛ به همین دلیل، اندازه گیری موارد مختلف همچون جذب مشتری جدید، نرخ ریزش مشتری، ROI و … قابل انجام نبود. زمانی که امکان اندازه گیری شاخص ها به طور کمی وجود نداشته باشد، میزان موفقیت و شکست هم به طور دقیق قابل تعیین نخواهد بود.

اما با ورود پلتفرم های دیجیتال همچون ابزار اتومیشن مارکتینگ، اطلاعات به دقت قابل رصد هستند. همچنین می توان از این داده ها در جهت ایجاد تغییر در فعالیت های بازاریابی استفاده کرد تا میزان موفقیت کمپین ها بیشتر شود. اما نقش ابزار اتومیشن مارکتینگ در این پیشرفت چیست؟

مشتریان و مخاطبان حین استفاده از وبسایت ها یا اپلیکیشن های مختلف، الگوی رفتاری خاصی از خود نشان می دهند. به عنوان مثال، کاربر یکی از اپلیکیشن های سفارش غذا را در نظر بگیرید که به غذاهای ایتالیایی علاقه دارد. اما از کجا می توان به این علاقه پی برد؟

یکی از ساده ترین راه ها، استفاده از دیتای مربوط به سرچ فرد در بین رستوران ها و همچنین تاریخچه سفارشات او است. حالا که از علاقه مندی های مشتری اطلاعاتی به دست آمد، این امکان وجود دارد که با ارسال پیام های مختلف، از جمله sms، پوش نوتیفیکیشن، ایمیل و …، او را از آخرین تخفیف ها وجدیدترین پیشنهادات باخبر کنیم. نتیجه این کار، تکرار خرید توسط مشتری و حفظ او خواهد بود.

این مثال، تنها یکی از کاربردهای ابزار اتومیشن مارکتینگ برای بازاریابی دیجیتال است. با توجه به نتایج مثبتی که این روش در پی داشته است، بخش مهمی از کسب و کارهای دنیا و همچنین بیزینس های معروف ایرانی، از مارکتینگ اتومیشن ایرانی در برنامه های مارکتینگ خود استفاده می کنند. شاید بتوان گفت یکی از دلایل مهم توسعه چنین کسب و کارهایی، به کارگیری مارکتینگ اتومیشن است.

چرا وب انگیج بهترین سرویس مارکتینگ اتومیشن در فروشگاه های آنلاین است؟

به چند دلیل می توان وب انگیج را به عنوان بهترین سرویس مارکتینگ اتومیشن در فروشگاه آنلاین دانست. دسته بندی مشتریان جهت شخصی سازی بازاریابی و بهبود تعامل با آن ها، بخشی از مزیت های این ابزار اتومیشن مارکتینگ است. در ادامه، هر یک از این موارد و نکات بیشتر را دقیق تر بررسی خواهیم کرد.

تعامل با مشتری

با توجه به تغییر سبک زندگی و علایق مردم، شکل و شمایل بازاریابی و تبلیغات نیز تغییر کرده است. مثلا دیگر نمی توان انتظار داشت که در یک تبلیغ، مزیت های محصول «X» بیان شود و مخاطب را دعوت به خرید و استفاده از آن کرد.

شاید دانستن نقاط قوت یک کالا یا خدمت برای مخاطب جذاب باشد؛ اما قطعا به اندازه ای نیست که بتواند او را برای خرید مجاب کند. در چنین شرایطی، افراد معمولا دوست دارند با کسب و کار ارتباط بیشتری بگیرند، گشتی در صفحات سایت یا اپلیکیشن او بزنند، برخی موارد را به دسته علاقه مندی ها اضافه کند و در نهایت، پس از مقایسه چندین محصول و مطالعه نظر کاربران دیگر، اقدام به خرید کند.

در چنین فرایندی، مخاطب یا مشتری رد پایی از خود به جا می گذارد؛ آثاری که با رصد آن ها، می توان اطلاعات خوبی در مورد فرد به دست آورد. از این داده ها، برای طراحی پاسخ های احتمالی مشتری در هر بخش، قراردادن آن ها در مسیر او و در مجموع، ایجاد یک تعامل دوسویه و مفید بین مشتری و کسب و کار استفاده می شود.

یکی از مزیت های ابزار اتومیشن مارکتینگ وب انگیج، ایجاد بستری برای رصد اطلاعات رفتاری کاربران و بهبود تعامل مشتری است.

سگمنتیشن کاربران

نباید برای همه یک نسخه پیچید؛ اصلا نمی شود چنین کاری کرد. انسان ها، ویژگی ها، اخلاقیات و شخصیت متفاوتی دارند؛ به همین دلیل، نیازهای متفاوتی نیز دارند. بنابراین برای رفع مشکل آن ها و پاسخ به نیازشان، باید راه حل به خصوصی پیدا کرد.

به طورکلی، در علم بازاریابی، به دسته بندی افراد براساس برخی ویژگی های مشترک توجه ویژه ای می شود. این کار با هدف ارائه راهکارهای بهتر جهت رفع نیاز انجام می گیرد. یکی از مزیت های بازاریابی دیجیتال، فراهم کردن ابزارهای لازم برای دسته بندی و سگمنتیشن دقیق تر مشتریان و کاربران است که در وب اینگیج، به ۳ صورت سگمنتیشن زنده مشتریان، سگمنتیشن استاتیک مشتریان و تقسیم بندی RFM انجام می شود.

به عنوان مثال، با استفاده از ابزار اتومیشن مارکتینگ وب انگیج، می توان اطلاعات کاربرانی را که در سایت ثبت نام کرده اند، گردآوری کرد و براساس معیارهای مشترک، دسته بندی نمود. همچنین گاهی این دسته ها، با اطلاعات رفتاری کاربر و عملکردی که در سایت یا اپلیکیشن داشته است، کامل تر می شود.

اما این دسته بندی ها به چه کاری می آید؟ در ادامه یک نمونه از آن را مرور می کنیم.

شخصی سازی

آن چیزی را به مشتری نشان دهید که به آن علاقه یا نیاز مبرم دارد. خودتان را به جای کاربری فرض کنید که در روزهای اخیر برای پیداکردن و اجاره آپارتمان، در حال جستجو و بررسی در سایت یا اپلیکیشن است. ناگهان پیام هایی از سایت یا اپ میزبان با مضمون تخفیف خرید لوازم خانگی دریافت می کند.

این پیام های نامرتبط از طریق ابزار اتومیشن مارکتینگ قابل شخصی سازی است. در واقع این پلتفرم ها به تیم مارکتینگ کمک می کنند تا از طریق داده های کاربر و همچنین دسته بندی هایی که از طریق این اطلاعات انجام شده است، پیام هایی خاص هر گروه طراحی کنند. نتیجه آن، کاهش اثر منفی و آزاردهنده فعالیت های بازاریابی،  افزایش اثرگذاری پیام و ترغیب مشتری به خرید یا تکرار آن خواهد بود.

طراحی سفر مشتری

از زمانی که کاربر، اولین پیام ها را از سوی کسب و کار دریافت میکند تا زمانی که وارد سایت یا اپلیکیشن شما می شود، اطلاعات بیشتری کسب می کند و در نهایت برای خرید از شما مجاب می شود، مسیر مشخصی را طی می کند. این مسیر پس از خرید هم ادامه می یابد تا زمانی که او به کسب و کار شما حس وفاداری پیدا می کند و خریدهای بعد را انجام می دهد.

معمولا چنین مسیری را با عنوان سفر مشتری می شناسند؛ سفری که از قبل بخش های مختلف آن قابل طراحی است تا کاربر را به سمت هدف مورد نظر ما، سوق دهد.

با استفاده از ابزار اتومیشن مارکتینگ وب انگیج، می توانید رفتار کاربران خود را رصد کنید و براساس داده های به دست آمده، پیام هایی را جهت ترغیب سایر کاربران که رفتاری مشابه دارند، طراحی کنید. علاوه بر پیام، طراحی سفر مشتری نیز قابلیت اجرایی دارد.

به عنوان مثال، وقتی با استفاده از اطلاعات پلتفرم مارکتینگ اتومیشن متوجه اشکالی در مسیر سفر مشتریان خود می شوید، می توانید با ایجاد تغییراتی در این سفر، روند تبدیل کاربر به مشتری را بهبود دهید. نتیجه تمام این فعالیت ها، بهبود نرخ تبدیل، جذب و حفظ مشتری و بالارفتن ROI یا نرخ بازگشت سرمایه خواهد بود.

حفظ مشتری

کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی که توسط کسب و کارها اجرا می شود، همیشه با هدف جذب مشتریان جدید نیست. گاهی این فعالیت ها در جهت حفظ مشتریان قبلی و تشویق آن ها به تکرار خرید انجام می گردد. اما چرا باید چنین کاری انجام داد؟

معمولا کاربر دوست ندارد که به او، صرفا به چشم یک مشتری نگاه شود. به همین دلیل، کسب و کارها تلاش می کنند تا پس از خرید، باز هم مشتری خود را رها نکنند و با او در ارتباط باشند. این کار، علاوه بر حفظ مشتری، به وفادارشدن او هم کمک می کند.

یکی از منافع کسب و کارها از چنین کاری، کاهش هزینه های مارکتینگی است. چراکه جذب مشتری جدید هزینه بیشتری نسبت به حفظ مشتریان قبل خواهد داشت. برای رسیدن به این هدف، باز هم استفاده از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی وب انگیج توصیه می گردد.

برای کار با این ابزار، اطلاعات مربوط به کاربران را استخراج کرده و به صورت شخصی سازی شده، پیام های بعدی را برای فرد ارسال می کنند. این فرایند، به حفظ ارتباط میان کسب و کار و مشتریان فعلی منجر خواهد شد. این ارتباط می تواند به تکرار خرید توسط افراد، وفادارسازی آن ها و بازاریابی دهان به دهان منجر شود.

سوالات متداول در مورد دروغ های بازاریابی آنلاین

مزیت های ابزار وب انگیج برای فروشگاه های آنلاین چیست؟

تعامل با مشتری، سگمنتیشن کاربران، شخصی سازی، طراحی سفر مشتری و حفظ مشتری از مزیت های این ابزار است.

نحوه عمل ابزار اتومیشن مارکتینگ چیست؟

این ابزارها با جمع آوری داده از رفتار مشتری در سایت یا اپلیکیشن کسب و کار، آن ها را در اختیار تیم مارکتینگ می گذارد تا با آنالیز آن ها، به نتایج عملیاتی برسند.

منظور از شخصی سازی با کمک ابزار اتومیشن مارکتینگ چیست؟

با توجه به داده های مربوط به رفتار کاربران، می توان پیام هایی متناسب با نیاز و رفتار آن ها طراحی و ارسال کرد.

جهت دریافت مشاوره در مورد ابزار اتومیشن مارکتینگ، این فرم را تکمیل کنید.

و در پایان این که...

ابزار اتومیشن مارکتینگ یکی از امکانات بازاریابی دیجیتال است که امکان شخصی سازی هرچه بیشتر پیام های ارسالی برای کاربر را فراهم می کند. این موضوع، می تواند به بهبود اثرگذاری پیام های کسب و کار، جذب مشتریان بیشتر، حفظ مشتریان قبل، بهبود سفر مشتری و بالارفتن نرخ بازگشت سرمایه منجر شود.

به غیراز موارد ذکرشده، پلتفرم مارکتینگ اتومیشن به تسریع فرایندهای مختلف نیز کمک می کند. درواقع، نه تنها سرعت کارهای مارکتینگی بیشتر می شود، بلکه دقت و تاثیر آن ها نیز بالاتر خواهد رفت.

در این مطلب به بررسی مزیت های ابزار اتومیشن مارکتینگ وب انگیج پرداختیم و دلایل برتری آن نسبت به سایر ابزارهای مشابه برای فروشگاه های آنلاین را بررسی کردیم. امیدواریم این مطلب، پاسخگوی سوالات شما باشد. همچنین اگر به مشاوره در زمینه استفاده از این ابزار نیاز دارید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات