سیستم‌ها جایگزین انسان، مارکتینگ اتومیشن آری یا نه؟

جایگزینی نیروی انسانی با سیستم در مارکتینگ اتومیشن

در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های تکنولوژی‌های دیجیتال بسیاری از فرایندهای مارکتینگ به سمت خودکار شدن سوق پیدا کرده اند. در مطالب دیگر بلاگ دارت در مورد مارکتینگ اتومیشن به طور مفصل صحبت کرده‌ایم. اما اتوماتیک شدن کارها همیشه با یک چالش اساسی روبرو بوده است. اینکه آیا سیستم‌ها جایگزین انسان می‌شوند؟ بسیاری از مقاومت‌های سازمانی در مقابل خودکارسازی فرایندها به همین دلیل است که بسیاری اینطور فکر می‌کنند که سیستم‌ها جای انسان را می‌گیرند، پس یک خطر بزرگ است. البته بسیاری از کارمندان نیز همین نظر را دارند و احساس می‌کنند که جایگزین شدن سیستم‌های مارکتینگ اتومیشن می‌تواند به جایگاه آن‌ها لطمه بزند. اگر قصد دارید بیشتر با نگرش‌های مربوط به این سوال آشنا شوید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

فهرست مطالب

نگاه مثبت، نگاه منفی، مارکتینگ اتومیشن

نگرش مثبت و منفی به مارکتینگ اتومیشن

مثل هر سوال دیگری در پاسخ به این سوال که آیا حضور سیستم‌های مارکتینگ اتومیشن می‌تواند جایگاه انسان‌ها را در سازمان به خطر بیاندازد یا خیر، تو پاسخ مثبت و منفی است. گروهی معتقدند که حضور مارکتینگ اتومیشن موجب می‌شود که انسان‌های کمتری درگیر موضوع باشند و این مسئله باعث بیکاری برخی یا حذف برخی از مشاغل می‌شود. اما گروه دوم اعتقاد دارند که مارکتینگ اتومیشن باعث ارتقا افراد می‌شود و افرادی می‌توانند کار کنند یا در سر کار قبلی باقی بمانند که خود را به‌روز کرده باشند.

این دو نگاه متفاوت باعث شده که در جناح در مورد مارکتینگ اتومیشن نظر خاص خود را داشته باشند. اما آمارهای جهانی نشان می‌دهد که نگاه مثبت به مارکتینگ اتومیشن غالب است و بسیاری از کشورها فراینددهای دیجیتال مارکتینگ خود را به سمت خودکارسازی سوق داده‌اند.

بسیاری از کارهای تکراری که توسط افراد به‌طور روزانه انجام می‌شود قابلیت خودکارسازی را دارند. با همین پیش‌فرض بود که سیستم‌های مارکتینگ اتومیشن و ابزارهای آن پا به عرضه دیجیتال مارکتینگ گذاشتند. در سال‌های اخیر ابزارهای متنوعی در حوزه مارکتینگ اتومیشن معرفی شده‌اند که پیش‌تر در بلاگ دارت به آن پرداخته‌ایم و می‌توانید از بخش بلاگ این مطالب دسترسی داشته باشید.

تغییر یا حذف یا ایجاد شغل‌ با حضور مارکتینگ اتومیشن

هر زمان که یک تکنولوژی جدید وارد بازار می‌شود بسیاری از شغل‌ها تغییر می‌کنند و حتی ممکن است برخی از مشاغل از بین بروند. اما تکلیف افرادی که در این حوزه فعال بوده‌اند چه خواهد شد؟ آیا آن‌ها نیز با حذف مشاغل بیکار شده و دیگر نمی‌توانند کسب درآمد کنند؟

پاسخ این سوال شاید خیلی عمومی‌تر از مبحث مارکتینگ اتومیشن باشد. در بسیاری از موارد دیده شده که با حذف یک شغل، افراد نگران می‌شوند و نمی‌دانند که تکلیف آن‌ها بعد از حذف شغل چیست. اما افراد هوشمند به‌طور معمول سعی در بهبود مهارت‌های خود دارند و از تغییرات استقبال می‌کنند.

امروز دارت به پشتوانه ارتباط مستقیمی که با یکی از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن مطرح در جهان (وب‌اینگیج) دارد، می‌تواند به عنوان یک راهنما اعلام کند که به زودی بسیاری از مشاغل دیجیتال مارکتینگ دستخوش تغییر خواهند شد.

در حوزه مارکتینگ اتومیشن نقش‌های خاصی مثل بررسی و رصد مخاطب هدف و دسته‌بندی دستی آن ممکن است به زودی حذف شود. چرا که شناسایی و دسته‌بندی مخاطبان هدف با استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن هم ساده‌تر و هم به‌ صرفه‌تر است. اما با حذف این مشاغل افراد چه کاری را می‌توانند انتخاب کنند؟ تا به امروز هر چه‌قدر سیستم‌ها و ربات‌ها پیشرفت کرده‌اند، باز هم برای مدیریت دقیق نیاز به هوش انسانی دارند. سیستم‌های مارکتینگ اتومیشن نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

فرض کنید یک کسب‌وکار بزرگ هستید و در هر سن و سالی مخاطب و مشتری دارید. اگر بخواهید مشتریان خود را به روش سنتی دسته‌بندی کنید، به‌ احتمال‌ زیاد از افرادی برای این کار استفاده می‌کنید. اما با استفاده از مارکتینگ اتومیشن نیازی به این نیروها ندارید. سیستم به صورت خودکار برای شما دسته‌بندی‌ مخاطبان را براساس پارامترهای متنوع انجام می‌دهد.

در واقع افراد دسته‌بندی شده‌اند. حال این هوش انسانی است که مشخص می کند برای هر دسته‌بندی چه پیامی ارسال شود. کسب‌وکارها به این افراد توانمند نیاز دارند. (بسیاری از کسب‌وکارهایی که دارت برای آن‌ها سیستم‌های مارکتینگ اتومیشن را پیاده‌سازی کرده‌ است همچنان به دنبال نیرویی هستند که بتواند سناریوهای مناسبی برای مارکتینگ اتومیشن ارائه دهد.) در واقع اگرچه بخشی از کارها در بحث دیجیتال مارکتینگ اتومیشن حذف شده است اما مشاغل جدیدی شکل گرفته‌اند که شما می‌توانید با ارتقا خود در آن ها مشغول به کار شوید.

نگرش دارت به مارکتینگ اتومیشن؟

دیدگاه دارت به مارکتینگ اتومیشن

در شش سال فعالیت ما به عنوان آژانس دیجیتال مارکتینگ، کارشناسان تجربه انجام کارهای متنوعی را داشته‌اند. بسیاری از خدماتی که امروز به عنوان خدمات سیستمی یا اتوماتیک در دارت به مشتریان عرضه می‌شود روز و روزگاری به صورت دستی انجام می‌شدند. اما باید قبول کنیم که میزان خطای انسان در بسیاری از موارد بیشتر از سیستم است، همچنین سرعت انجام عملیات تکراری توسط سیستم‌ها بسیار بالاست. از طرف دیگر هزینه مالی سیستم‌ها در بسیاری از موارد کمتر از هزینه نیروهای انسانی است.

با همه این پیش‌فرض‌ها دارت معتقد است که مارکتینگ اتومیشن نه تنها به ساختار دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکارها صدمه نمی‌زند و نیروهای آن‌ها را بیکار نمی‌کند بلکه مارکتینگ اتومیشن می‌تواند موجب رشد و شکوفایی و هدفمند‌تر شدن فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکارها شود.

دارت به عنوان نماینده رسمی وب‌اینگیج در ایران و تجربه پیاده‌سازی چندین پروژه موفق مارکتینگ اتومیشن برای برندها و کسب‌وکارهای متوسط و بزرگ، آینده دیجیتال مارکتینگ در ایران را بسیار روشن ارزیابی می‌کند.

 
 

مشکلات احتمالی مارکتینگ اتومیشن

پیش‌تر در مطالب بلاگ دارت در مورد چیستی و چگونگی و چرایی مارکتینگ اتومیشن صحبت کرده‌ایم. اما در این بخش ذکر این نکته حائز اهمیت است که مارکتینگ اتومیشن با همه خوبی‌ها شاید برای همه کسب‌وکارها مناسب نباشد. اگر کسب‌وکارها از نظر حجم مشتریان در دسته‌بندی کسب‌وکارهای کوچک یا متوسط رو‌ به پایین قرار بگیرند به‌‌احتمال‌زیاد مارکتینگ اتومیشن کمک چندانی به آن‌ها نخواهد کرد.

از طرف دیگر اگر دانش مناسب در مورد ساختار سیستم‌های مارکتینگ اتومیشن وجود نداشته باشد احتمال موفقیت کسب‌وکارها کاهش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب مارکتینگ اتومیشن به عنوان یک راه‌حل برای دیجیتال مارکتینگ با افراد خبره در این حوزه صحبت کنید. تیم مشاوره دارت آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان در حوزه مارکتینگ اتومیشن به کسب‌وکارها است.

جمع‌بندی

اگرچه حرف و حدیث‌هایی از تغییر و حذف مشاغل سنتی توسط افراد مختلف در مورد حضور مارکتینگ اتومیشن مطرح است اما واقعیت این است که مارکتینگ اتومیشن پرقدرت به مسیر خود ادامه می‌دهد. این گونه ترس و هراس ها بیشتر به سراغ افراد و کسب‌وکارهایی می‌رود که به‌احتمال زیاد دانش کافی در مورد تکنولوژی‌های جدید ندارند. ما در دارت آماده ارائه خدمات مارکتینگ اتومیشن به کسب‌وکارهای بزرگ هستیم و همواره تلاش می کنیم با تمام توان به آگاهی‌بخشی بیشتر در حوزه مارکتینگ اتومیشن کمکی هر چند کوچک به جامعه دیجیتال مارکتینگ ایران داشته باشیم. ارتباطات ما به عنوان نماینده رسمی یکی از بزرگ‌ترین ابزارهای مارکتینگ اتومیشن به نام وب اینگیج باعث شده بتوانیم پاسخ‌گوی سوالات و ابهامات در مورد مارکتینگ اتومیشن و ابزارهای آن باشیم. همچنین تجربه چند ساله ما در این زمینه و به‌طور خاص پیاده‌سازی چندین پروژه در ایران در زمینه مارکتینگ اتومیشن به ما کمک می‌کند که بتوانیم بهتر پاسخ‌گوی شما باشیم. اگر شما هم به دنبال استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن در کسب‌وکار خود هستید می‌توانید با مشاوران ما در آژانس دیجیتال دارت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات