مارکتینگ اتومیشن، نسل جدید مارکتینگ

اتومیشن مارکتینگ نسل جدید بازاریابی

نسل جدید مارکتینگ یعنی مارکتینگ اتومیشن به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا بتوانند حجم زیادی از فعالیت‌های مارکتینگی خود را اتوماتیک کنند. خودکارسازی فرایندهای مارکتینگ شاید برای کسب‌وکارهای کوچک موضوع خیلی مهم و جذابی نباشد اما برای کسب‌وکارهای متوسط و به‌طورخاص کسب‌وکارهای بزرگ وجود سیستم‌های اتوماسین بازاریابی، کمک شایان توجهی است. دارت به عنوان نماینده رسمی وب اینگیج یکی از بزرگ‌ترین ابزارهای مارکتینگ اتومیشن قصد دارد تا دانش فنی افراد را نسبت به این موضوع افزایش دهد. پیش‌تر چند مطلب در مورد مارکتینگ اتومیشن، کاربردها و ابزارهای مرتبط با مارکتینگ اتومیشن در بلاگ دارت درج شد. در این مطلب قصد داریم بیشتر در مورد این روش دیجیتال مارکتینگ صحبت کنیم. اگر شما هم به دنبال استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن هستید یا قصد دارید بیشتر با این مفهوم جذاب و نو آشنا شوید می‌توانید در ادامه مطلب همراه ما باشید.

فهرست مطالب

حجم بازار مارکتینگ اتومیشن

بازار مارکتینگ اتومیشن

همان‌طور که گفتیم نرخ بازگشت سرمایه به معنی میزان سود بدست آمده نسبت به سرمایه اولیه است. فرمول محاسبه آن به‌صورت کلی چنین است:

نرخ بازگشت سرمایه = (کل هزینه-کل درآمد)/کل سرمایه‌گذاری

برای بیان درصد ROI، نتیجه بدست‌آمده در فرمول بالا را باید در ۱۰۰ ضرب کنید.

البته این تنها فرمول بدست‌آوردن (ROI) به صورت کلی است. توجه داشته باشید که این فرمول در دل خود موارد بسیاری دارد که شاید محاسبه آن‌ها به سادگی امکان‌پذیر نباشد.

پذیرش مارکتینگ اتومیشن

موضوع مهم دیگری که ذهن مدیران هر آژانس دیجیتال مارکتینگ و مدیران کسب‌وکار را مشغول کرده است میزان پذیرش مارکتینگ اتومیشن است. بسیاری از کسب‌وکارها فرایندهای مارکتینگی خود را طراحی کرده‌اند و نیروهای خاص خود را استخدام کرده و آموزش داده‌اند. اگر قرار باشد تغییری به این بزرگی برای کسب‌وکارها رخ دهد احتمال دارد در لایه‌های مختلف با مقاومت مواجه شود. به همین دلیل است که خیلی از کسب‌وکارها هنوز تصمیم قطعی برای حضور در بازار اتوماسین بازاریابی نگرفته‌اند.

افزایش سریع حجم بازار مارکتینگ اتومیشن باعث شده که بسیاری از مدیران ترس خود را کنار گذاشته و به دنبال حضور در این بازار باشند. شرکت‌های پیشرو در این زمینه می‌توانند نسبت به رقبا تجارب بیشتری را کسب کنند. از طرفی حضور آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی عمومی آن‌ها در زمینه دیجیتال مارکتینگ و مارکتینگ اتومیشن به عنوان یکی از راه‌های مارکتینگ می‌تواند تاثیرات زیادی روی پذیرش اتوماسین بازاریابی در کسب‌وکارها داشته باشد.

از طرف دیگر، اتفاقات این چند ساله و همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد که بسیاری از مردم باور بیشتری به فعالیت‌های اتوماتیک و خودکار پیدا کنند. کسب‌وکارهای بزرگ نیز که با حجم بسیار بیشتری از سفارشات آنلاین روبرو بودند تصمیم‌ گرفتند که مواردی از فرایندهای خود را خودکار کنند و این مسئله باعث شد که بسیاری از کسب‌وکارها به سمت استفاده از فرایندهای خودکار حرکت کنند. در این مسیر حضور ابزارهای مارکتینگ اتومیشن مانند وب اینگیج بسیار پررنگ بود.

در کشور ایران نیز با حضور آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ پیشرو مانند دارت، خدمات مارکتینگ اتومیشن توانست در تعداد قابل توجهی از کسب‌وکارهای متوسط و بزرگ پیاده‌سازی شود. این مسئله باعث پذیرش ساده تر استفاده از ابزارهای مارکتینگ اتومیشن در بین دیگر مدیران شد.

چرا مارکتینگ اتومیشن، چرا دارت؟

چرا اتومیشن مارکتینگ

شاید سوال مهمی که در ذهن بسیاری از مدیران کسب‌وکار است این باشد که چرا باید از مارکتینگ اتومیشن استفاده کرد؟ ما در مطالب متنوع به دلایل انتخاب مارکتینگ اتومیشن پرداخته‌ایم که در بخش بلاگ سایت آژانس دیجیتال دارت قابل دسترسی است. اما به طور خلاصه باید گفت که وجود یک ابزار مارکتینگ اتومیشن به کسب‌وکارهای بزرگ کمک خواهد کرد تا به راحتی هزینه‌های مارکتینگ خود را کاهش دهند.

هدفمند شدن فرآیندهای دیجیتال مارکتینگ به کسب‌وکارها کمک می‌کند که بدون دلیل هزینه نکنند. وقتی سیستم‌های مارکتینگ اتومیشن نصب و راه‌اندازی می‌شوند داده‌های کسب‌وکار در آن‌ها وارد شده و توسط افراد خبره تبدیل به سناریوهای جذاب می‌شوند. به این ترتیب به جای اینکه شما یک پیامک یا ایمیل عمومی را برای تعداد زیادی از کاربران ارسال کنید، می‌توانید برای هر دسته از مشتریان خود یک سناریو خاص در نظر بگیرید و پیام‌های شخصی‌سازی‌شده را برای آن‌ها ارسال کنید.

دارت همیشه سعی بر این دارد که در زمینه دیجیتال مارکتینگ پیشرو باشد. حضور دارت در نمایشگاه‌های بین‌المللی موجب شد تا مدیران آژانس دیجیتال دارت به این نتیجه برسند که آینده در اختیار مارکتینگ اتومیشن خواهد بود و برای حضور پرقدرت در این بازار، دارت مذاکرات خود را با وب‌اینگیج انجام داد و با همکاری‌های اولیه و اثبات توانمندی خود توانست به عنوان نماینده رسمی وب‌اینگیج در ایران مطرح شود. از آن روز تا به امروز دارت توانسته به تعداد قابل توجهی کسب‌وکار خدمات مربوط به اتوماسین بازاریابی دیجیتال را ارائه دهد. ما امروز با تجربه بالا در این زمینه آماده خدمت رسانی به کسب‌وکارهای ایرانی هستیم.

آینده دیجیتال مارکتینگ، مارکتینگ اتومیشن

بخواهیم یا نخواهیم به مرور زمان، همه چیز به سمت ماشینی شدن در حرکت است. البته این مسئله به این معنی نیست که نیروهای خبره و حرفه‌ای دیجیتال مارکتینگ باید حذف شوند. مارکتینگ اتومیشن با یک هدف مشخص یعنی تسهیل در فرایندهای بازاریابی دیجیتال طراحی شده است. ابزارهای مارکتینگ اتومیشن آینده بازاریابی را دگرگون خواهند کرد. فعالیت‌هایی که می‌تواند توسط ماشین با سرعت بسیار بالا انجام شود دیگر توسط افراد تیم امکان اجرا نخواهد شد.

در واقع نیروهای انسانی که کارهای تکراری انجام می‌دهند به مرور حذف می‌شوند. کسب‌وکارها نیز به دنبال نیروهای خبره و حرفه‌ای هستند که بتوانند سناریوهای جذاب بنویسند تا فرایندهای مارکتینگ توسط سیستم به صورت خودکار انجام شود. رصد این فرایندها و بررسی میزان بازدهی از روی داده‌هایی که ابزارهای مارکتینگ اتومیشن ارائه می‌دهند کار دشواری است که توسط افراد خبره در این حوزه قابل انجام است.

جمع‌بندی

برای جمع‌بندی بحث به یک مثال بسنده می‌کنیم. فرض کنید کسب‌وکار متوسط یا بزرگی دارید که چند گروه مخاطب و مشتری با شما در ارتباط هستند. حال اگر محصول یا خدمت جدیدی را طراحی کرده باشید، اولین قدم معرفی آن به مخاطبان و مشتریان قبلی است. در حال حاضر بسیاری از کسب‌وکارها به صورت عمومی پیام‌هایی را برای مخاطبان و مشتریان خود ارسال می‌کنند تا مشتریان یا مخاطبانی که محصول یا خدمت جدید را نیاز دارند از بین همه مشتریان انتخاب شوند. مارکتینگ اتومیشن این فرصت را به کسب‌وکارها می‌دهد که بتوانند با استفاده از دسته‌بندی مشتریان و مخاطبان خود پیام‌ها را فقط به مخاطبان و مشتریانی ارسال کنند که فکر می‌کنند محصول یا خدمت جدید برای آن‌ها مناسب است. به این ترتیب آن‌ها با هزینه کمتر،تبلیغ هدف‌مندتری کرده و احتمال موفقیت بیشتری دارند. اگر شما هم به دنبال فعال کردن مارکتینگ اتومیشن برای کسب‌و‌کار خود هستید می‌توانید با مشاوران ما در آژانس دیجیتال دارت در تماس باشید. مشاوران دارت به صورت رایگان و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگو سوالات و نیازهای شما هستند. ما سعی می‌کنیم بهترین گزینه‌ را برای کسب‌وکار شما معرفی کنیم تا بتوانید با فعال‌کردن مارکتینگ اتومیشن کسب‌وکار خود را رونق دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیگر مقالات